Go to content
Twój koszyk

Ból korzonków – objawy, leczenie. Jak radzić sobie z bólem? Poznaj działanie TRU+

bol-korzonkow

O bólu korzonków mówimy, kiedy pojawiają się dolegliwości w obszarze kręgosłupa lędźwiowego. Niestety nie należą one do najprzyjemniejszych. Ból korzonków znacznie utrudnia standardowe funkcjonowanie i wyklucza z normalnych aktywności. To, dlatego pacjentowi potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc, która pomoże złagodzić objawy. Leczenie korzonków może przybierać różne formy – od sięgania po domowe sposoby, przez leki bez recepty, aż do silnie działających farmaceutyków. Na czym polega jego działanie i kiedy warto po niego sięgnąć?

Korzonki nerwowe: czym są i dlaczego bolą?

Mianem korzonków określa się włókna nerwowe, odchodzące do rdzenia kręgowego między kręgami. Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne oraz grzbietowe. Te pierwsze zawierają włókna ruchowe, te drugie nerwowe i czuciowe. Korzonki są niezwykle wrażliwe i delikatne, dlatego ich ból jest tak dotkliwy.

Ból w okolicach korzonków: przyczyny zapalenie

Ból w okolicy korzonków jest efektem ucisku na korzeń nerwowy. Jest to najczęstsza przyczyna zapalenia korzonków. Podłoże dolegliwości może być jednak inne np. schorzenia takie jak: skolioza, dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa. Zapalenie korzonków pojawić może się również po przeciążeniu kręgosłupa powstałego w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, dużej aktywności, zbyt obciążającego treningu przeprowadzanego bez rozgrzewki lub po przybraniu złej pozycji ciała. Pozostałe przyczyny bólu korzonkowego wymieniane przez medycynę to:

  • Uszkodzenie krążka międzykręgowego, czyli wypadnięcie dysku,
  • Choroby zapalne stawów i kości,
  • Infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • Stres,
  • Osłabienie,
  • Zbyt mała aktywność fizyczna,
  • Otyłość. 

Ból korzonków – gdzie boli?

Najbardziej rozpoznawalnym objawem korzonków jest ból. Umiejscowiony jest on w charakterystycznym miejscu, dlatego ból korzonków nerwowych łatwo jest rozpoznać. Pojawia się on w dolnej partii pleców i promieniuje aż na pośladki oraz wzdłuż rąk lub nóg. Ból przy korzonkach może się również pojawić w górnej części pleców i obejmować kark oraz staw ramienny. To, gdzie bolą korzonki zależy od lokalizacji ich zapalenia lub ucisku.

Charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest też to, jak bolą korzonki. Pacjenci z zapaleniem korzonków najczęściej skarżą się na ból, który pojawia się nagle, jest ostry i silny do tego stopnia, że nie można wstać z łóżka.

Ból korzonków: objawy

Ból to nie jedyny objaw zapalenia korzonków. Oprócz niego pacjenci skarżą się również na:

  • Mrowienie,
  • Drętwienie,
  • Utratę siły w mięśniach,
  • Przykurcz mięśni przy kręgosłupie,
  • Skrzywienie kręgosłupa.

Warto też pamiętać, że zapalenie korzonków objawia się nie tylko problemami z kręgosłupem. U niektórych osób mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu i stolca, kaszel, bóle w stawach i mięśniach, gorączka, bóle głowy.

Korzonki – jak długo boli?

Ból korzonków towarzyszy niemal przez cały okres zapalenia. To kiedy on minie, a także, kiedy ustąpią inne objawy zapalenia, jest uzależnione od skuteczności leczenia. Czas kuracji to od kilku dni do kilku lat.  Dla złagodzenia symptomów oprócz standardowego leczenia zaleca się regularną domową rehabilitację falami TENS oraz ćwiczenia na korzonki wykonywane systematycznie.

Korzonki: leczenie

Odczuwając ból korzonków, najlepiej jest jak najszybciej wybrać się do lekarza. Szybka reakcja pacjenta jest tu bardzo ważna. Kuracje zawsze prowadzi lekarz czasami we współpracy z fizjoterapeutą. Istotne jest również to, aby sam pacjent był świadomy swojej dolegliwości, jej objawów oraz możliwości ulżenia sobie w bólu. Z bólem korzonków należy udać się do lekarza ortopedy lub neurologa, jeśli odczuwa się osłabienie mięśni i czucia w obrębie kończyn dolnych lub górnych. Aby potwierdzić zapalanie, lekarz musi przeprowadzić odpowiednie badania.

Korzonki: jak leczyć?

Współczesna medycyna zna wiele sposobów na walkę z  bólem korzonków. W przypadku lekkich dolegliwości sięgać można po leki bez recepty lub domowe sposoby na ból korzonków. Do tych ostatnich zalicza się rozgrzewające okłady, ciepłe kąpiele, noszenie kołnierza stabilizującego oraz dużą dozę odpoczynku. 

Jednak jak leczyć korzonki, kiedy silnie bolą? Pacjentowi przepisywane są leki przeciwbólowe, takie jak: ibuprofen, meloksykam, naproksen czy diklofenak. Substancje te wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podczas stosowania tych leków należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek dobowych, a także konieczne jest zachowanie ostrożności, szczególnie u pacjentów z chorobą wrzodową. Alternatywą dla tabletek przeciwbólowych są maści z wymienionymi powyżej substancjami lub zastrzyki wykonywane domięśniowo. Nowoczesnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie fal TENS, które łagodzą ból. Z tego typu terapii na ból pleców, skorzystać można w domu, stosując do tego podręczny wyrób medyczny TRU+.

Leczenie korzonków w skrajnych przypadkach obejmuje operacje. Stosuje się ją przy nasilonych zmianach w kręgosłupie oraz w sytuacjach wystąpienia niedowładu u chorego. Wskazaniem do operacji korzonków jest też dyskopatia. Decyzja o jej przeprowadzeniu zawsze jest jednak ostatecznością.

Co na ból korzonków? Elektrostymulacja TENS

Działanie elektrostymulatora fal TENS – TRU+ powiązane jest z blokowaniem odczuwania bólu. Odpowiedzialne są za to prądy TENS, inaczej mówiąc impulsy, za pomocą których elektrody przekazywane są do włókien nerwowych. Kuracja falami TENS w przypadku bólu korzonków i innych dolegliwości pochodzących od kręgosłupa wykorzystywana była już od lat. Jej popularność wynika z tego, że fale TENS uśmierzają ból, czyli jednym słowem zwalczają główny objaw zapalenia korzonków. Elektrostymulacje można przeprowadzać samodzielnie, w domu z pomocą prostego w obsłudze urządzenia TRU+. Czas trwania terapii wynosi 30 minut i w zależności od nasilenia bólu może być stosowana do kilku razy dziennie. TRUplus wystarczy przykleić na plecach i uruchomić jednym przyciskiem. Urządzenie przynosi ulgę w bólu na wiele godzin. 

Ćwiczenia na korzonki

Leczenie korzonków powinno iść w parze z fizjoterapią. Rehabilitacja wskazywana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod leczenia tej dolegliwości. W jej ramach wykonuje się masaże oraz zestawy ćwiczeń. Rekomendowane jest także poddanie pacjenta dodatkowym zabiegom takim jak elektrostymulacja, leczenie falami TENS, krioterapia, pole magnetyczne, laseroterapia, czy taping (plastrowanie).

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym