Go to content
Twój koszyk

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, co pomaga? Poznaj działanie TRU+

bol-kregoslupa-ledzwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest dolegliwością, która dotyczy coraz większej liczby osób. Przewlekły ból pojawiający się zwłaszcza w nocy i nasilający się podczas schylania dotyczy ponad połowy populacji w starszym wieku, jednak coraz częściej występuje również u osób młodych, co może wiązać się m.in. z małą ilością ruchu i siedzącym trybem pracy. Jeśli dokuczają Ci bóle lędźwiowe, sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i w jaki sposób zapobiegać ponownemu wystąpieniu dolegliwości. Wyjaśniamy również, na czym polega działanie przeciwbólowego elektrostymulatora TRU+. 

Spis treści:

  1. Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy
  2. Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego
  3. Ból w odcinku lędźwiowym, a schorzenia narządów
  4. Jak zapobiegać bólom w odcinku lędźwiowym?
  5. Co złagodzi ból kręgosłupa lędźwiowego? 
  6. Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak działa elektrostymulacja TRU+ 

Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa zbudowany jest z pięciu kręgów, niżej znajduje się kość ogonowa stanowiąca zrośnięte kręgi, które poruszają się jako całość. Kręgi od L1 do L5 na odcinku lędźwiowym są najbardziej ruchome spośród wszystkich 33 kręgów kręgosłupa. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego, potocznie określany jako ból krzyża, to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, ponieważ odcinek ten jest najbardziej narażony na obciążenie podczas stania i siedzenia. 

W zależności od przyczyny ból odcinka lędźwiowego może być ostry, piekący, strzelający lub tępy i męczący. Może również trwać przewlekle występując nieustannie lub nasilając się podczas schylania. Bóle lędźwiowe niekiedy dotyczą całej dolnej powierzchni pleców, innym razem ograniczają się do występowania tkliwych punktów.  

Zdarza się, że ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje, wywołując objawy, takie jak:

  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • zaburzenia czucia,
  • niedowład mięśniowy,
  • sztywność i napięcie mięśniowe.  

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból pleców w odcinku lędźwiowym może mieć różne przyczyny, wśród których jako najczęściej spotykane wymienia się zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych oraz przeciążenie i przykurcze mięśni, stawów i więzadeł w obrębie kręgosłupa. 

Bez względu na przyczynę ból jest generowany w wyniku nacisku na zakończenia nerwowe. Bóle lędźwiowe związane z dyskopatią, czyli zwyrodnieniem krążków międzykręgowych, wynikają z ucisku wysuwającego się jądra miażdżystego, co potocznie określa się jako przesunięcie lub wypadnięcie dysku. Schorzenie to jest następstwem zmian zwyrodnieniowych pierścienia włóknistego, który po uszkodzeniu nie jest wstanie utrzymać galaretowatego jądra w prawidłowym położeniu. Wówczas ostry ból w odcinku lędźwiowym  pojawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu. Gdy dojdzie do ucisku na nerw kulszowy, ból odcinka lędźwiowego może promieniować do nogi.  

Dyskopatia może być następstwem wielu schorzeń, ale do najczęstszych przyczyn zalicza się siedzący tryb życia, nadwagę, przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, a także urazy pleców i rzadziej zwężenie kanału rdzenia kręgowego. 

W znacznej części przypadków ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu jest następstwem osłabienia mięśni. Również w tym przypadku za najczęstsze przyczyny uznaje się złe nawyki, przede wszystkim nadmierne obciążanie kręgosłupa, dźwiganie, długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej lub stojącej bez odpowiedniej ergonomii. Po ciężkim dniu pracy ból w odcinku lędźwiowym może pojawić się dopiero w nocy, niejednokrotnie utrudniając odpoczynek. Dolegliwości mogą nasilać się tylko przy schylaniu i dźwiganiu lub trwać przewlekle. 

Zdarza się, że ból kręgosłupa lędźwiowego dotyczy osób cierpiących na osteoporozę, czy zapalenie stawów. Do czynników zwiększających ryzyko bólu pleców zalicza się również przewlekły stres, w następstwie którego dochodzi na nadmiernego napięcia mięśniowe. Ból kręgosłupa lędźwiowego wiąże się również z przemęczeniem, niedostateczną ilością snu, a także obciążeniem w przebiegu ciąży. 

Rzadko bóle lędźwi wiążą się z innymi poważnymi zmianami, takimi jak krwiaki, zmiany nowotworowe, czy złamania i pęknięcia kręgosłupa. Niemniej jednak i takie schorzenia należy brać pod uwagę podczas diagnozy.   

Ból w odcinku lędźwiowym, a schorzenia narządów

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa znajduje się najbliżej narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Schorzenia ogólnoustrojowe mogą wywoływać ból promieniujący do pleców, jak również mogą być odczuwany tylko na ich powierzchni. Jeśli np. pojawia się ból pleców z prawej lub lewej strony, może to być objaw kamicy nerkowej. 

Do schorzeń narządów wewnętrznych, które mogą być odczuwane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, należą m.in.: 

  • choroby narządów rozrodczych, np. zapalenie przydatków, endometrioza, bolesne miesiączkowanie;
  • choroby układu moczowego, np. kamica nerkowa, zapalenie pęcherza, zapalenie gruczołu krokowego;
  • zaparcia;
  • schorzenia stawów biodrowych i miednicy;
  • choroby wątroby i trzustki. 

Jak zapobiegać bólom w odcinku lędźwiowym?

W większości przypadków ból kręgosłupa lędźwiowego jest następstwem przeciążenia mięśni lub naciągnięcia więzadeł. Niestety nieleczone dolegliwości najprawdopodobniej prędzej czy później powrócą. Warto więc nieustannie dbać o zdrowie kręgosłupa, pamiętając o przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała i zwiększając aktywność fizyczną adekwatnie do własnych możliwości.

Nieocenione w zapobieganiu bólu pleców okazują się z pozoru błahe zmiany nawyków, dzięki którym zmniejszymy nacisk na odcinek lędźwiowy. Pamiętaj tylko o kilku prostych zasadach, takich jak:

  • przyjmuj prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia – nie należy się garbić, zakładać nogi na nogę, czy nadmiernie pochylać głowy do przodu;
  • podnoś przedmioty jednocześnie uginając kolana, nie pochylaj się z wyprostowanymi nogami;
  • zawsze wykonuj rozgrzewkę przed ćwiczeniami, nie forsuj nadmiernie kręgosłupa;
  • dbaj o zdrową dietę i utrzymuj prawidłową masę ciała;
  • pij dużo wody, która nawilża również komórki kręgosłupa.

Co złagodzi ból kręgosłupa lędźwiowego?  

Jeśli pojawi się u Ciebie ból kręgosłupa lędźwiowego nie czekaj i jak najszybciej podejmij leczenie. Po wykonaniu badań i wykluczeniu schorzeń wymagających interwencji chirurgicznej nie powinieneś zapominać o rehabilitacji dostosowanej do przyczyny Twoich problemów. 

Ból odcinka lędźwiowego początkowo może być bardzo silny, co uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że najczęściej zaleca się 1-3-dniowy odpoczynek. Długotrwałe przyjmowanie pozycji leżącej prowadzi do osłabienia mięśni wspierających kręgosłup, co może jedynie zaszkodzić i nasilić bóle lędźwiowe.

Odpoczywaj więc tylko w trakcie silnego bólu. Ułóż się w najdogodniejszej pozycji. Zwykle pomocne okazuje się ułożenie poduszki pod zgięciem biodrowym i pod kolanami. Ulgę może przynieść także ciepła kąpiel lub naprzemiennie stosowane zimne i ciepła okłady. Alternatywą dla środków przeciwbólowych jest stosowanie elektrostymulatora TRU+, który hamuje ból na wiele godzin. Urządzenie warto mieć w pobliżu i stosować w momencie pojawienia się dolegliwości.     

Po ustąpieniu silnego bólu rozpocznij wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, rozluźniających mięśnie, rozciągających i relaksacyjnych. Ćwiczenia na bolący kręgosłup powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Do najpopularniejszych należą koci grzbiet i zmodyfikowane podnoszenie nóg. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia nie powinny wywoływać u Ciebie bólu. W przeciwnym razie należy je przerwać i skonsultować plan aktywności z fizjoterapeutą. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak działa elektrostymulacja TRU+ 

Dolegliwości pleców, nie tylko ból kręgosłupa lędźwiowego, ale także każdego innego odcinka, można skutecznie hamować za pomocą fizjoterapii. Są to metody popularne w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jedną z metod od lat stosowanych przez fizjoterapeutów możesz wykorzystywać samodzielnie dzięki urządzeniu TRU+ przeznaczonemu do elektrostymulacji, czyli przezskórnej emisji impulsów TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Jak wskazuje nazwa impulsów, posiadają one zdolność stymulacji zakończeń nerwowych. Zastosowanie urządzenia TRU+ na bolące miejsce blokuje przekazywanie bodźców bólowych.

Elektrostymulator TRU+ posiada specjalistyczny program przeznaczony typowo do łagodzenia bólu. Jedyne co musisz zrobić, to umieścić podręczne urządzenie w wybranym miejscu na ciele i nacisnąć przycisk. Dla większego komfortu intensywność elektrostymulacji możesz dostosować dzięki 30-stopniowej regulacji intensywności impulsów.    

Dla kogo zalecana jest elektrostymulacja? Dla każdego, komu dokuczają bóle pleców. TRU+ działa przeciwbólowo – urządzenie jest na tyle bezpieczne, że z domowej kuracji mogą korzystać także seniorzy oraz artretycy, z wyłączeniem przeciwwskazań. 

Co ważne, jednorazowa terapia trwa tylko 30 minut – już po tym czasie możesz poczuć znaczną ulgę. Kolejną właściwością leczniczych impulsów jest pobudzenie organizmu do wytwarzania naturalnych związków o działaniu przeciwbólowym (endorfin). TRU+ jest więc doskonałą i – co więcej – niefarmakologiczną metodą leczenia bólu o różnym nasileniu i pochodzeniu. Dowiedz się więcej na temat TRU+!   

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym