Go to content
Twój koszyk

Ból kręgosłupa piersiowego – objawy, przyczyny, ćwiczenia. Poznaj TRU+

bol kregoslupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego to dolegliwość, na którą coraz częściej skarżymy się, odwiedzając lekarza pierwszego kontaktu. Diagnozuje się ją u coraz młodszych osób i najczęściej jest ona wynikiem małej aktywności fizycznej, garbienia się, siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy ciała. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy dolegliwości związanych z kręgosłupem piersiowym? Czym je leczyć i czy TRU+ emitujący fale TENS pomoże w wyeliminowaniu bólu?

Kręgosłup piersiowy – najważniejsze informacje

Odcinek piersiowy kręgosłupa jest najmniej ruchomą częścią osi szkieletu. Zbudowany jest z 12 kręgów piersiowych, które powiązane są ze sobą strukturami więzadłowymi oraz stawami międzykręgowymi. Dodatkowo kręgi piersiowe łączą się z żebrami. Odcinek piersiowy posiada naturalne krzywizny i wygięty jest ku tyłowi – mówimy tutaj o kifozie piersiowej. Podstawowym zadaniem kręgosłupa szyjnego jest podtrzymywanie klatki piersiowej, a także zapewnianie stabilności ciała. Urazy odcinka piersiowego spotykane są niezwykle rzadko, o wiele częściej jednak pojawiają się dolegliwości bólowe. Są one niezwykle uciążliwe i wymagają niemal całkowitej rezygnacji z normalnego funkcjonowania. To, dlatego osoby, u których pojawia się, ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, szukają sposobów na jego złagodzenie, wyeliminowanie. Jeszcze do niedawna głównym rozwiązaniem było zażycie leku przeciwbólowego. Teraz coraz większą popularność zyskują poza farmakologiczne metody leczenia bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym takie jak np. elektrostymulacja falami TENS za pomocą TRU Plus.

Dlaczego pojawia się ból pleców w odcinku piersiowym?

Bóle kręgosłupa piersiowego mogą wynikać z niektórych schorzeń. Odcinek piersiowy boli w przypadku takich chorób jak:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
  • dyskopatia,
  • wady postawy,
  • problemy napięciowe,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroba reumatyczna,
  • choroby kardiologiczne,
  • choroby płuc,
  • choroby oraz uszkodzenia obręczy barkowej i stawów barkowych,
  • neuralgia międzyżebrowa.

Mimo że lista chorób, przy których może pojawić się ból pleców w odcinku piersiowym, jest długa, to najczęściej dolegliwości wynikają z problemów przeciążeniowych – zmęczeniowych. Dotknąć mogą one każdego niezależnie od wieku i płci. Wynikają przede wszystkim z siedzącego trybu życia, pracy wymagającej zachowania jednej pozycji ciała, nieprawidłowej pozycji ciała, braku aktywności fizycznej, garbienia się, źle wykonywanych lub zbyt intensywnych ćwiczeń, obfitego biustu, podnoszenia za dużych ciężarów.

Kręgosłup piersiowy: objawy

Schorzenia kręgosłupa piersiowego, a także jego przeciążenia czy urazy objawiają się przede wszystkim bólem. Jest on kłujący, ostry i zlokalizowany między łopatkami lub pod nimi. Pacjenci skarżą się, że ból ten promieniuje wzdłuż kręgosłupa w kierunku szyi lub jeszcze niżej – do klatki piersiowej, ramion, okolic karku. Sprawia to, że bóle kręgosłupa piersiowego są często mylone z bólem zamostkowym czy problemami z oddychaniem. Ból odcinka piersiowego wiąże się bardzo często z innymi objawami takimi jak:

  • ból nóg;
  • drętwienie kończyn;
  • duszności i hiperwentylacja;
  • niedotlenienie;
  • kłucie w mostku;
  • objawy chorób serca;
  • ból, pieczenie, kłucie w okolicy serca;
  • ból w lędźwiach;
  • ból w odcinku szyjnym kręgosłupa

Do standardowych objawów bólu kręgosłupa piersiowego należy dodać to, że często pojawia się on w nocy. Taki symptom może świadczyć o zapalanym bólu kręgosłupa. Jest to schorzenie atakujące przede wszystkim osoby młode przed 40 rokiem życia. Jego objawami jest nasilający się ból kręgosłupa piersiowego w nocy, który nie mija nawet po odpoczynku i ból pośladków. Ból kręgosłupa piersiowego w nocy najczęściej wywoływany jest przez choroby autoimmunologiczne takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i reaktywne zapalenie stawów.

Kręgosłup piersiowy: ból i co dalej?

Należy jednak pamiętać, że objawy dysfunkcji kręgów piersiowych są bardzo różne. Mogą też występować w różnym nasileniu. Obserwując u siebie powyższe symptomy, zawsze jednak warto wybrać się do lekarza. W diagnostyce bólu kręgosłupa piersiowego stosowane są badania obrazowe oraz laboratoryjne. Ich podstawowym celem jest wykluczenie chorób i urazów o przebiegu zapalnym. Zazwyczaj pełna diagnostyka uruchamiana jest, jeśli ból w kręgosłupie piersiowym utrzymuje się przez 2 tygodnie i mimo stosowania domowych metod jego eliminacji nie dochodzi do żadnej poprawy. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymaga natomiast ból w klatce piersiowej od kręgosłupa. Może on być objawem chorób serca. W takich sytuacjach konieczne jest wykonanie nie tylko badań kręgosłupa, ale i EKG oraz USG jamy ustnej.

Jak leczyć ból kręgosłupa w odcinku piersiowym?

Właściwa diagnostyka i szybkie wdrożenie leczenia pozwalają na szybki powrót do formy, a także zazwyczaj eliminują konieczność operacji. Pierwszym etapem leczenia jest kuracja zachowawcza. Ma ona na celu złagodzenie stanu zapalnego oraz wyeliminowanie dolegliwości obniżających komfort życia pacjenta. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym złagodzić można, sięgając po tradycyjne farmaceutyki. Warto jednak poznać alternatywne sposoby na radzenie sobie z bólem. Wśród tych jednym z polecanych przez rehabilitantów jest terapia bólu za pomocą TRU+. Kuracja opiera się na zastosowaniu fali TENS, które przewodzi urządzenie TRU+. Prądy łagodzą ból pleców za pomocą prądu. Emitowane przez wyrób medyczny impulsy blokują sygnały bólowe. Cała kuracja jest bezbolesna i wysoko skuteczna jej efekty odczuwane są bezpośrednio po zastosowaniu TRU+ i utrzymują się przez kilka godzin. Po 30-minutowej stymulacji prądem odczuwa się wyraźną ulgę i zmniejszenie bólu odcinka piersiowego.

Podsumowując, elektrostymulator przeciwbólowy TRU+ i przeprowadzane z jego użyciem kuracje niosą ulgę w bólach pleców. Nie tylko blokują ból, ale także stymulują wytwarzanie beta-endorfin.  Dzięki temu, że elektrostymulator TRU+ przeznaczony jest do użytku domowego, możliwe jest łagodzenie dolegliwości bólowych pleców w wygodny i prosty sposób. W niektórych przypadkach elektrostymulacja pomaga wyeliminować zażywanie leków przeciwbólowych. Należy jednak zaznaczyć, że TRU+ nie jest metodą leczenia i nie można na nim opierać całości kuracji w przypadku bólu kręgosłupa piersiowego.  

Ból kręgosłupa piersiowego: ćwiczenia

Bóle kręgosłupa piersiowego wymagają rehabilitacji. Zestaw ćwiczeń powinien być ułożony przez specjalistę, a rehabilitacja być realizowana pod jego okiem. Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy to przede wszystkim te wzmacniające mięśnie (głównie pleców w odcinku piersiowym i lędźwiowym) i kształtujące prawidłową postawę ciała, a także ćwiczenia rozciągające. Przykładowym ćwiczeniem jest koci grzbiet czy naprzemienne wyprosty rąk w klęku podpartym. Ich regularne i prawidłowe wykonywanie przełoży się na zmniejszenie lub całkowite ustąpienie bólu.  W szerszej perspektywie leczenia bólów kręgosłupa piersiowego warto zadbać o regularną aktywność fizyczną opartą na pływaniu i spacerach.

Źródła:

Nijs J., Roussel N., Paul van Wilgen C. i in., Thinking beyond muscles and joints: therapists’ and patients’ attitudes and beliefs regarding chronic musculoskeletal pain are key to applying effective treatment, „Man Ther.” 2013, nr 18(2), s. 96–102.

Louw A., Diener I., Landers M. R., Puentedura E. J., Preoperative pain neuroscience education for lumbar radiculopathy: a multicenter randomized controlled trial with 1–year follow–up, „Spine” 2014, nr 39, s. 1449–1457.

Louw A., Diener I., Butler D. S., Puentedura E. J., The effect of neuroscience education on pain, disability, anxiety, and stress in chronic musculoskeletal pain, „Arch Phys Med Rehabil.” 2011, nr 92, s. 2041–2056.

Marinus J., Moseley G. L., Birklein F. i in., Clinical features and pathophysiology of complex regional pain syndrome, „Lancet Neurol.” 2011, nr 10, s. 637–648.

Beggs S., Liu X. J., Kwan C. i in., Peripheral nerve injury and TRPV1–expressing primary afferent C–fibers cause opening of the blood–brain barier, „Mol Pain.” 2010, nr 6, s. 74.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym