Go to content
Twój koszyk

Bolą Cię plecy? Rozpoznaj swój ból i pozbądź się go!

ból pleców

Ból pleców to jedna z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. Kluczem do jego efektywnego leczenia jest wczesna i prawidłowa diagnostyka. Dlatego jak najszybciej rozpoznaj swój ból, by skutecznie go zwalczyć.  

Znasz to uczucie, kiedy tuż po przebudzeniu silny ból krzyża niemalże zwala Cię z nóg? W ciągu dnia Twoje plecy też nie mają lekko: dźwiganie, chodzenie czy nawet zbyt długie siedzenie mogą powodować poważne dolegliwości. Bólu pleców nie należy lekceważyć, ponieważ może być objawem stanów zapalnych, wad postawy czy różnych schorzeń kręgosłupa. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoznasz źródło bólu, ustalisz jego przyczynę oraz odpowiednio się nim zajmiesz, tym szybciej poczujesz ulgę. Sprawdź więc, jak odróżnić i rozpoznać różne bóle pleców, aby skuteczniej z nimi walczyć.

Choroby kręgosłupa     

W porównaniu do innych narządów naszego organizmu kręgosłup starzeje się bardzo szybko – praktycznie już od 20. roku życia, podczas gdy np. serce zaczyna się starzeć dopiero przed czterdziestką. Z biegiem lat w plecach zaczynają się kumulować różne przeciążenia, a kiedy organizm chce naprawiać uszkodzenia, powstają reakcje zapalne i pojawia się ból. Z niedawnego raportu „The Economist”  wynika, że zaledwie do 15 proc. bólów pleców ma podłoże fizyczne (np. guz, infekcja czy ucisk na nerwy), a większość z nich wynika właśnie ze stanów zapalnych. Można więc powiedzieć, że ból pleców niejedno ma imię i równie wiele przyczyn. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

Wypadnięcie dysku (inne nazwy to: przepuklina kręgosłupa, przepuklina dysku, dyskopatia)

Dyski to takie „podkładki” w kręgosłupie mające kształt płaskich, okrągłych poduszek, które z biegiem lat i kumulacją obciążeń zużywają się, przesuwają i zaczynają boleć. Zdarza się, że dysk wygoi się samoistnie, jednak nierzadko ból nie ustępuje, aż w końcu konieczna jest wizyta u ortopedy. Najczęstszym objawem dyskopatii jest ból kręgosłupa lędźwiowego ponieważ najczęściej przesuwa się podkładka pomiędzy 4 i 5 kręgiem lędźwiowym, ale może nim też być także np. ból szyi. Na przepuklinę dysku nie ma jednego złotego środka, jednak według specjalistów najlepsze efekty przynosi wzmacnianie mięśni grzbietu oraz unikanie dźwigania ciężarów i wykonywania gwałtownych ruchów.

Rwa kulszowa

Ludzki kręgosłup jest silnie spleciony z układem nerwowym, a przykładem tego są korzonki nerwowe, wychodzące tuż przy dyskach. Kiedy dochodzi do przesunięcia lub uwypuklenia dysku, może nastąpić ucisk na korzonek, a w konsekwencji atak rwy kulszowej. Inna popularna nazwa tej przypadłości to ból korzonków lub po prostu – „korzonki”. Ich najczęstsze objawy to bardzo silny ból dolnej części pleców, który może promieniować na nogi lub – rzadziej – na ręce. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy mrowienie lub drętwienie nóg aż do pięt. A także jeśli ból promieniuje do klatki piersiowej lub pojawiają się kłopoty z oddychaniem. Nieleczona rwa kulszowa może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia – w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do częściowego zaniku mięśni! – dlatego absolutnie jej nie lekceważ.  

Lumbago

Ze względu na bolesność tej samej (dolnej) części pleców jest to choroba często mylona z rwą kulszową. Jednak są to dwie różne przypadłości. Łączy je podstawowy objaw – ból krzyża, ale różni geneza jego powstania. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest zwyrodnienie kręgosłupa, a konkretnie zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Natomiast lumbago zwykle wywołane jest obrzękiem pierścienia włóknistego dysku. Efekt lumbago? Nagły, rwący ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, spowodowany przykurczem mięśni, a występujący najczęściej podczas dźwigania. Lumbago uderza z zaskoczenia i wyjątkowo mocno, stąd często mówi się o nim jako o „postrzale”. Rada na „postrzał”? Przede wszystkim odpoczynek, a oprócz tego zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające. Pomocny może być także elektrostymulator przeciwbólowy, który pozwala zneutralizować efekt lumbago bez tabletek.

WYPRÓBUJ ELEKTROSTYMULATOR PRZECIWBÓLOWY TRU+

Lordoza, kifoza i skolioza

Bóle pleców mogą też wynikać z wad postawy. Wady te mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte, np. przez nieprawidłowy sposób siedzenia, brak aktywności fizycznej, urazy lub otyłość. Lordoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, kifoza w grzbietową, a postawa skoliotyczna – w boczną. Mogą one występować w postaci fizjologicznej – która nie jest jednostką chorobową – lub patologicznej, kiedy mamy do czynienia z faktycznymi wadami postawy. Hiperlordoza, hyperkifoza oraz skolioza (skrzywienie trójpłaszczyznowe) to wygięcia kręgosłupa, które znacznie wykraczają poza granice norm krzywizn fizjologicznych. Takie wady postawy mogą powodować ból i wymagają specjalistycznego traktowania. Na szczęście leczenie operacyjne stosuje się tylko w skrajnych przypadkach i zwykle walka z lordozą, kifozą i skoliozą ogranicza się do intensywnej (i niestety długotrwałej) rehabilitacji w postaci ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa.

Jak pozbyć się bólu?

Kiedy pojawia się ból pleców, często zamiast udać się do lekarza i poszukać jego przyczyny, wiele osób odruchowo sięga po tabletki. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Nie każdy lubi, a niektórzy wręcz nie mogą korzystać z farmakologii. Co im pozostaje? Na pewno dobry fizjoterapeuta. Sami lekarze przyznają, że doświadczony rehabilitant potrafi czasem „wykryć” więcej niż badanie w szpitalu. W walce z bólem pleców może też pomóc elektrostymulacja – niefarmakologiczna metoda zwalczania bólu prosto z gabinetów fizjoterapeutycznych. Obecnie można stosować ją także samodzielnie w domu, korzystając z podręcznego elektrostymulatora przeciwbólowego. Jednak pamiętaj o tym, że zanim zaczniesz walczyć z bólem, najpierw zawsze zadbaj o trafną diagnozę. W końcu nie od dziś wiadomo, że żeby pokonać wroga, trzeba go wcześniej dobrze poznać.  

Źródła:


1. https://www.economist.com/briefing/2020/01/18/back-pain-is-a-massive-problem-which-is-badly-treated

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym