Go to content
Twój koszyk

Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu, objawy, leczenie, ćwiczenia

kifoza

Zaokrąglone plecy, tzw. wdowi garb to jeden ze skutków ubocznych zaawansowanej kifozy piersiowej, która jest dosyć często występującą chorobą kręgosłupa. Kifoza jest schorzeniem o charakterze postępującym – nadmierne wygięcie kręgosłupa odcinku krzyżowym i piersiowym wymaga rehabilitacji i leczenia, w przeciwnym razie deformacja pogłębia się, chory odczuwa coraz silniejsze dolegliwości bólowe pleców, a w skrajnych przypadkach może mieć problemy ze swobodnym oddychaniem.

Spis treści:

Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu i wystąpienia deformacji

Objawy nadmiernej kifozy kręgosłupa

Pogłębiona kifoza piersiowa. Jak leczyć kifozę kręgosłupa?

Ćwiczenia na kifozę kręgosłupa – rehabilitacja ruchowa

Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu i wystąpienia deformacji

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest kifoza? To naturalna krzywizna kręgosłupa w kształcie łuku, która fizjologicznie występuje w odcinku piersiowym i krzyżowym. W przypadku, gdy dochodzi do patologicznego wygięcia kręgosłupa w odcinku piersiowym mówimy, że jest to hiperkifoza piersiowa – ucisk na kręgosłup powoduje ból. Natomiast nadmierne wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym świadczy o tym, że pacjent zmaga się z hiperkifozą krzyżową. Co powoduje kifozę piersiową? Wśród przyczyn wystąpienia nadmiernej kifozy piersiowej wymienia się:

  • wady wrodzone, 
  • przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas siedzenia przy biurku,
  • czynniki psychiczne,
  • dyskopatię,
  • urazy kręgosłupa,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • długotrwałe trwanie w pozycji pochylonej,
  • chorobę Scheuermanna. 

Kifoza piersiowa rozwija się również u osób chorujących na artretyzm, dystrofię mięśniową, osteoporozę i zwyrodnienie kości. Zła higiena pracy, niski poziom aktywności fizycznej, powielane niewłaściwe wzorce ruchowe, mogą nasilać dolegliwości bólowe pleców, przyczyniając się do pogłębiania deformacji kręgosłupa (nadmiernej kifozy). 

Objawy nadmiernej kifozy kręgosłupa

Głównymi symptomami kifozy kręgosłupa są okrągłe plecy. U osób z zaawansowaną postacią choroby pojawia się tzw. garb na plecach. Inne objawy kifozy piersiowej to zapadnięta i płaska klatka piersiowa oraz dolegliwości bólowe pleców oraz mięśni, które znacznie obniżają jakość codziennego życia. U osób z kifozą charakterystyczne są też rozsunięte na boki, odstające łopatki i znaczne wysunięcie głowy do przodu.

Pogłębiona kifoza piersiowa. Jak leczyć kifozę kręgosłupa?

Leczenie pogłębionej kifozy piersiowej poprzedza badanie palpacyjne kręgosłupa oraz RTG na całej długości kręgosłupa. Często wdraża się leki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne kifozy (np. gdy kąt wygięcia kifozy przekracza 40 stopni). Zadowalające efekty terapeutyczne dają masaże, terapia manualna, joga i ćwiczenia korekcyjne zlecone przez lekarza lub fizjoterapeutę. W leczeniu wykorzystuje się również szelki i gorsety stabilizująco-mobilizujące. Tak naprawdę dany sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania patologicznych zmian.

Ćwiczenia na kifozę kręgosłupa – rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa, która obejmuje specjalne ćwiczenia na plecy okrągłe służy rozciągnięciu mięśni przedniej strony klatki piersiowej oraz obręczy barkowej. Regularnie wykonywane zestawy ćwiczeń na kifozę, dobrane indywidualnie do każdego pacjenta (uwzględniając jego potrzeby, możliwości i stan zdrowia), mają również wzmocnić osłabione mięśnie grzbietu i zminimalizować dolegliwości bólowe. Poza aktywnością fizyczną, należy również dbać o prawidłową postawę ciała w pracy, pamiętać o odpoczynku i częstych zmianach pozycji. 

Ból pleców wywołany np. przez nadmierną kifozę piersiową zawsze wywołuje dyskomfort – niejednokrotnie utrudniając normalne funkcjonowanie. Dobrym sposobem wspomagającym leczenie może okazać się terapia bólu za pomocą TRU+. 

TRU+ to urządzenie do elektrostymulacji, które łagodzi dolegliwości bólowe pleców za pomocą prądu, z tego sprawdzonego rozwiązania mogą korzystać wszystkie osoby, które szukają nowych dróg walki z uciążliwym bólem. To wyrób medyczny, który wykorzystuje metodę TENS o udowodnionym klinicznie działaniu, z której od lat korzystają specjaliści w gabinetach fizjoterapeutycznych. Impulsy emitowane przez elektrostymulator domowy opierają się na przezskórnej elektrostymulacji nerwów, tzw. prądach TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). 

Bezbolesne impulsy emitowane przez urządzenie TRU+ blokują odczuwanie dolegliwości bólowych – hamując sygnały bólowe kierowane do mózgu. Już 30-minutowa terapia daje pozytywne rezultaty, użytkownik elektrostymulatora TRU+ może odczuć wyraźną ulgę i zmniejszenie bólu pleców. Wszystko to jest możliwe dzięki przezskórnej stymulacji zakończeń nerwowych i pobudzeniu produkcji endorfin przez organizm, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi. TRU+ pozwala dostosować intensywność impulsów do indywidualnych potrzeb każdej osoby – profesjonalny program leczniczy obejmuje aż 30 poziomów natężenia.

Podsumowując, urządzenie TRU+ może przynieść ulgę w postaci zmniejszenia bólu pleców nawet po jednej sesji zabiegowej. Nie tylko blokuje ból, ale też stymuluje wytwarzanie beta-endorfin. Dzięki elektrostymulatorowi TRU+ przeznaczonemu do użytku domowego, możliwe jest łagodzenie dolegliwości bólowych pleców w wygodny i prosty sposób. Należy pamiętać, że kifoza piersiowa to choroba kręgosłupa o postępującym charakterze, której nie wolno bagatelizować – brak podjęcia specjalistycznego leczenia i systematycznej rehabilitacji nasila problem, pogarszając stan zdrowia chorego.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym