Go to content
Twój koszyk

Lumbago – co to jest? Objawy, leczenie, ćwiczenia

lumbago

Mianem lumbago określa się bardzo silny, wręcz przeszywający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dolegliwość ta może być łagodzona za pomocą środków przeciwbólowych, ale niezbędne są także ćwiczenia i rehabilitacja zmniejszająca napięcie mięśniowe i niwelująca nacisk na zakończenia nerwowe. Sprawdź, jak wygląda leczenie lumbago i jakie są objawy oraz przyczyny tej przypadłości! 

Spis treści:

  1. Lumbago – co to jest?
  2. Lumbago – przyczyny 
  3. Jak rozpoznać lumbago – objawy 
  4. Jak leczyć lumbago – farmakoterapia i ćwiczenia
  5. Leczenie lumbago – rehabilitacja u specjalisty i w domu 

Lumbago – co to jest?

Lumbago, inaczej postrzał, strzyknięcie, heksenszus, czy też zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa pojawia się najczęściej u ludzi między 30., a 55. rokiem życia. Pod wieloma nazwami tej dolegliwości kryje się nic innego, jak ból o różnym nasileniu dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego.  

Wymieniając najczęściej spotykane choroby kręgosłupa nie można nie wspomnieć o lumbago, chociaż w rzeczywistości jest to objaw, który może wynikać z innych schorzeń. Szacuje się, że nawet 80% populacji doświadcza lumbago przynajmniej raz w życiu, z kolei u wielu osób lumbalgia trwa przewlekle, może nawracać i znacznie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. 

Lumbago – przyczyny  

Ból pleców w odcinku lędźwiowym związany jest z obrzękiem jądra miażdżystego. Za obrzęk ten najczęściej odpowiada ból mechaniczny i przeciążenie kręgosłupa, które wbrew pozorom dotyczy nie tylko osób ciężko pracujących fizycznie. Przyczyny lumbago to zwykle niewłaściwe nawyki oraz styl życia, głównie:

  • przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała,
  • siedzący tryb życia,
  • długotrwałe stanie lub siedzenie,
  • wykonywanie gwałtownych ruchów,
  • brak aktywności fizycznej,
  • otyłość. 

Zdarza się, że lumbago błędnie kojarzone jest z innymi chorobami kręgosłupa, najczęściej z rwą kulszową i zapaleniem kręgosłupa. Tymczasem lumbago a rwa kulszowa i stany zapalne to odrębne pojęcia. Wyjaśniając, lumbago to objaw, który może wynikać z pozoru błahych przyczyn lub być następstwem innych schorzeń, takich jak właśnie rwa kulszowa, czy stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego. 

Inne choroby kręgosłupa, którym może towarzyszyć lumbago, to m.in. dyskopatia, osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe, wypuklina krążków, wzmożone napięcie mięśniowe, czy urazy kręgosłupa. Rzadko za lumbago odpowiadają przyczyny niedotyczące kręgosłupa, czyli choroby narządów wewnętrznych. 

Jak rozpoznać lumbago – objawy 

Objawy lumbago w dużej mierze zależą od przyczyny. Pojawiający się ból pleców może mieć różne nasilenie i częstotliwość występowania. Niekiedy dolegliwości pojawiają się tylko podczas intensywnego ruchu, innym razem ból jest tak ostry, że utrudnia poruszanie się, a nawet może być odczuwany jako wygięcie kręgosłupa. 

Poza ostrym i przeszywającym bólem w dolnej części pleców osoby cierpiące na lumbago zgłaszają również objawy takie jak np. sztywność mięśniowa. Napięcie mięśniowe może być tak silne, że osoba chora odczuwa „blokadę” podczas próby zmiany pozycji. W przypadku długo trwającego lumbago może dochodzić do osłabienia, a nawet zaniku mięśni kręgosłupa. Niekiedy pojawia się ból w innych częściach ciała, co spowodowane jest przybieraniem niewłaściwej postawy ciała.

Chory kręgosłup może dawać objawy niemal na całym ciele. Jako rusztowanie ludzkiego ciała kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest najbardziej narażony na przeciążenia. To z kolei wpływa także na inne części ciała oraz na samopoczucie emocjonalne. Objawy lumbago to także uczucie mrowienia lub sztywność kończyn dolnych, nawet palców u stóp. Mogą pojawiać się również zaburzenia czucia i przykurcze mięśniowe. Dyskomfort związany z lumbago może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie osoba chora może nie być zdolna do wykonywania pracy. Trudności mogą pojawić się także podczas codziennych czynności. W skrajnych przypadkach postrzał jest tak dokuczliwy, że wywołuje bezsenność i żadna przyjmowana pozycja nie przynosi ulgi. Natomiast nagminne przyjmowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do podrażnień przewodu pokarmowego.  

Jak leczyć lumbago – farmakoterapia i ćwiczenia

Lumbago ma nieswoiste objawy, co oznacza, że do diagnozy schorzenia konieczne jest wykluczenie innych chorób, które mogą dawać podobne symptomy. Dopiero wówczas można rozpocząć prawidłowe leczenie kręgosłupa. 

Ból może być łagodzony za pomocą środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. Należy jednak zaznaczyć, że leczenie wyłącznie za pomocą leków doustnych lub domięśniowych jest niewystarczające. Jak leczyć lumbago? Najczęściej zaleca się łączenie farmakoterapii z rehabilitacją i ćwiczeniami. Kluczową rolę przy lumbago odgrywają właśnie ćwiczenia i rehabilitacja. 

Ćwiczenia przy lumbago mają na celu wzmocnienie mięśni w obrębie kręgosłupa, a także ich rozluźnienia. Dzięki temu dochodzi do ulgi w bólu i zwiększonej stabilizacji, co jednocześnie minimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia bólu. Aktywność fizyczną dostosowaną do indywidualnych potrzeb należy traktować również jako profilaktykę przeciwbólową. Warto zdecydować się na regularne pływanie, spacery i ćwiczenia relaksacyjne oraz wzmacniające mięśnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. 

Leczenie lumbago – rehabilitacja u specjalisty i w domu  

Dużą ulgę w przypadku lumbago przynosi masaż oraz inne formy fizjoterapii skupiające się na rozluźnieniu mięśni kręgosłupa. Leczenie za pomocą fizjoterapii okazuje się niezbędne zwłaszcza w przypadku powtarzających się bólów kręgosłupa. Wówczas odpowiednia stymulacja zakończeń nerwowych zwykle pozwala na ograniczenie przyjmowania doustnych środków, przynosi ulgę w bólu i zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia bólu pleców.  

W gabinetach fizjoterapeutycznych leczenie lumbago odbywa się poprzez stosowanie różnych metod, takich jak masaż, zabiegi laseroterapii, leczenie zimnem (krioterapia), magnetoterapia i elektroterapia. Ostatnią z wymienionych metod można stosować samodzielnie bez jakiegokolwiek wysiłku. Mowa o elektrostymulacji, która sprawdza się w przypadku lumbago dzięki wieloetapowym działaniom.

Urządzenie TRU+ do elektrostymulacji, czyli bezpiecznego leczenie za pomocą prądu, od niedawna dostępne jest dla każdego, kto ma problemy związane z bólem pleców. Impulsy lecznicze emitowane przez TRU+ to tzw. prądy TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórna elektrostymulacja nerwów.

TRU+ emituje bezbolesne impulsy, które blokują odczuwanie bólu poprzez hamowanie sygnałów bólowych kierowanych do mózgu. Dzieje się tak za sprawą przezskórnej stymulacji zakończeń nerwowych i pobudzeniu produkcji naturalnych substancji przeciwbólowych (endorfin). Lumbago może pojawiać się z różnym nasileniem, w związku z tym TRU+ może być stosowane do kilku razy dziennie z możliwością dostosowania intensywności impulsów do indywidualnych potrzeb.  

Bez względu na stopień nasilenia bólu, schorzenia nie należy lekceważyć. Odpowiednio wczesne rozpoznanie i leczenie lumbago ma kluczowe znaczenie dla zachowania pełnej sprawności fizycznej i przeciwdziałania powikłaniom. Elektrostymulacja przynosi niemal natychmiastową ulgę, jednak dla pełnego komfortu konieczne jest powtarzanie serii zabiegowych przynajmniej kilkukrotnie. Dzięki TRU+ możliwe jest łagodzenie bólu z powodu lumbago wygodnie i bez wychodzenia z domu.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym