Go to content
Twój koszyk

Polimialgia reumatyczna – objawy, leczenie, dieta

Polimialgia reumatyczna (PMR, z łac. polymyalgia rheumatica) zaliczana jest do układowych chorób tkanki łącznej, zwykle dotyka dojrzałych kobiet po 60. roku życia, upośledzając ich codzienne funkcjonowanie. Polimialgia atakuje mięśnie szyi i karku, obręcz barkową, biodrową, wywołując ich ból oraz sztywność. Często wymaga długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami. Co sprzyja rozwojowi polimialgii reumatycznej? Jakie efekty w łagodzeniu dolegliwości bólowych daje elektrostymulacja impulsami TENS za pomocą urządzenia TRU+?

Polimialgia reumatyczna – przyczyny choroby

Polimilagia reumatyczna to choroba autoimmunologiczna wieku podeszłego (w związku ze starzeniem się społeczeństwa z roku na rok jest diagnozowana w Polsce coraz częściej). W przebiegu polimialgii komórki odpornościowe atakują mięśnie, co prowadzi do stanu zapalnego. Co ciekawe kobiety chorują na to schorzenie dwukrotnie częściej, niż mężczyźni. Jakie są główne przyczyny polimialgii reumatycznej? Etiologia PMR wciąż nie jest do końca poznana. Do czynników sprzyjających jej wystąpieniu zalicza się:

  • predyspozycje genetyczne, 
  • promieniowanie słoneczne,
  • zakażenia wirusowe.

Jakie symptomy mogą świadczyć o rozwoju polimialgii reumatycznej?

Polimialgia reumatyczna – objawy PMR

Charakterystycznymi objawami polimialgii reumatycznej są bóle szyi, karku, mięśni obręczy barkowej i biodrowej. Siła mięśniowa nie ulega osłabieniu, choć same mięśnie są bolesne przy ucisku. Typowym symptomem jest też sztywność poranna szyi, barków i stawów obręczy biodrowej (odczuwana po przebudzeniu – trwa ponad 30 minut).

Inne, możliwe objawy polimialgii reumatycznej to:

  • ciągłe zmęczenie,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • przykurcze mięśni,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • obrzęki w obrębie rąk i stóp,
  • zaniki mięśniowe,
  • zaburzenia nastroju, 
  • utrata masy ciała,
  • zapalenie stawów (zwykle stawy kolanowe i mostkowo-obojczykowe),
  • tkliwość w stawach barkowych i biodrowych.

Polimialgia reumatyczna – diagnostyka i leczenie

W jaki sposób lekarz reumatolog ustala rozpoznanie choroby? Diagnostyka polimialgii reumatycznej obejmuje szereg badań diagnostycznych (podstawowe badania krwi, USG narządu ruchu, MR). Poza objawami zgłaszanymi przez pacjenta, takimi, jak ból i poranna sztywność mięśni, o PMR może świadczyć przyspieszone OB (często >100 ml/h) i duże stężenie CRP. 

Jak wygląda leczenie polimialgii reumatycznej? Lekami z wyboru są glikokortykosteroidy (prednizon i jego pochodne). Przeważnie terapia sterydowa trwa co najmniej 1-2 lata (często dłużej). W leczeniu podtrzymującym wdraża się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Po ustąpieniu stanu zapalnego pacjent powinien poddać się rehabilitacji, aby wzmocnić i utrzymać siłę mięśniową. Pomocne mogą być też zabiegi fizjoterapeutyczne np.  laseroterapia, krioterapia.

Zwykle polimialgia reumatyczna przebiega łagodnie – na szczęście jest chorobą całkowicie wyleczalną i ma tendencje do samoograniczania. Jednak  u  większości pacjentów w ciągu pierwszych 2 lat trwania PMR dochodzi do remisji. 

Leczenie bólu za pomocą TRU+

Chcąc złagodzić dolegliwości bólowe w beztabletkowy sposób, chorzy na polimialgię reumatyczną mogą sięgnąć po elektrostymulator domowy TRU+, który ma status wyrobu medycznego i umożliwia redukcję bólu za pomocą impulsów elektrycznych. Urządzenie korzysta z metody TENS (przezskórną stymulację nerwów), której działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. TENS jest terapią cenioną przez wielu fizjoterapeutów, korzystają z niej najlepsi specjaliści w Polsce i na świecie. Jak działa TRU+? Wysyła bezbolesne impulsy, które blokują ból i stymuluje wytwarzanie przez organizm naturalnych substancji o działaniu przeciwbólowym – beta-endorfin. Obsługa urządzenia jest intuicyjna, nie stanowi wyzwania nawet dla seniorów. Typowa sesja elektrostymulacji TRU+ trwa 30 minut i podzielona jest na 3 etapy. Dzięki 30 poziomom intensywności impulsów możemy dobrać terapię do swoich indywidualnych potrzeb. 

Polimialgia reumatyczna a dieta

W leczeniu polimialgii reumatycznej bardzo ważną rolę odgrywa prowadzenie higienicznego trybu życia – do obowiązków pacjenta należy utrzymanie prawidłowej masy ciała i zmiana złych nawyków żywieniowych. Menu chorego na PMR powinno zapewniać organizmowi niezbędne mikroelementy. Wskazane jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w kwasy omega-3 (tłuste ryby) i przeciwutleniaczy (warzywa, owoce, zielona herbata). Do produktów zakazanych w diecie reumatycznej należy czerwone mięso, słodycze, alkohol. Należy również ograniczyć stosowanie soli kuchennej.

Podsumowując, polimialgia reumatyczna to stosunkowo często diagnozowana choroba, atakuje przede wszystkim starsze kobiety (po 60. roku życia). Powoduje uciążliwy ból i ograniczenie ruchomości mięśni karku, stawów obręczy barkowej i biodrowej. Jeśli podejrzewamy u siebie PMR, warto jak najszybciej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub reumatologa. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym