Go to content
Twój koszyk

Zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup dla seniorów i nie tylko – odkryj TRU+

zabiegi fizjoterapeutyczne na kregoslup

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem każdego procesu terapeutycznego. Wraz z tradycyjnym leczeniem- farmakologicznym lub/ i operacyjnym wpływa na osiągane efekty i szybkość oraz stopień powrotu do zdrowia. Współczesna rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia, ale i zabiegi fizykoterapii. Znajdują one zastosowanie m.in. przy urazach i schorzeniach kręgosłupa, kontuzjach kończyn dolnych i górnych, a także chorobach układu kardiologicznego czy oddechowego. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być przeprowadzone w gabinecie specjalisty, jak i w domu. I jedne, i drugie mogą okazać się skuteczne, jeśli przeprowadzane są prawidłowo. Poznaj podstawowe zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak elektrostymulacje falami TENS, ultradźwięki czy pole magnetyczne. Dowiedz się, kiedy i jak z nich korzystać.

Czym są zabiegi fizjoterapeutyczne?

Najprościej mówiąc fizjoterapia jest leczeniem przy pomocy bodźców. Jej celem jest przywrócenie stanu równowagi. Wywodzi się ona z przyrodolecznictwa. Założenia i metody, po które sięgają społeczne zabiegi fizjoterapeutyczne to te potwierdzone naukowo, bezpieczne i skuteczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne zaliczane są do tzw. naturalnych metod leczniczych. Wynika to z tego, że działają na fizjologiczne mechanizmy homeostazy, a także z tego, że stanowią naturalny składnik środowiska zewnętrznego. Dziś fizjoterapię stosuje się jako uzupełnienie farmakologii i leczenia operacyjnego, podstawę rehabilitacji i profilaktyki, a także jako samodzielną metodę kuracji niektórych schorzeń. Dziedzina ta traktowana jest jako jeden z działów medycyny klinicznej. Zastosowanie znajduje przy wielu urazach i chorobach. Najpowszechniejsze są zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup, jednak medycyna fizykalna pomaga też przy schorzeniach układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego, krążenia.

Jak działają zabiegi fizjoterapeutyczne?

Współczesna fizjoterapia wykorzystuje wrażliwość ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. To one mają usprawniać czynności narządów i powodować korzystne zmiany w strukturze tkanek czy mięśni. Na ludzki organizm można działać różnymi bodźcami ruchowymi, świetlnymi, czy tak jak w przypadku wyrobu medycznego TRU Plus falami elektrycznymi. Oznacza to, że czynniki fizyczne działające na organizm człowieka w czasie fizjoterapii, pochodzą zarówno ze źródeł naturalnych, jak i są wytwarzane sztucznie. Właściwie dobrany zabieg fizjoterapeutyczny ma istotny wpływ na proces zdrowienia. ‘

Celem zabiegów fizjoterapeutycznych zawsze jest zahamowanie postępu choroby i jej nawrotom, eliminacja lub ograniczenie dolegliwości (w tym bólu), przywrócenie sprawności fizycznej i jej utrzymanie. Należy pamiętać, że zabiegi fizjoterapeutyczne są jednym z najważniejszych elementów kuracji leczniczych, szczególnie przy dolegliwościach o charakterze przewlekłym, a także przy schorzeniach kręgosłupa. Po fizjoterapię należy też sięgać przy chorobach, na które nie działa leczenie farmakologiczne. Jako zalety ich stosowania wymienia się:

  • uśmierzenie bólu,
  • wzmocnienie mięśni,
  • niwelowanie stanów zapalnych
  • wyeliminowanie dyskomfortu chorego,
  • poprawienie ogólnej kondycji i wydolności organizmu,
  • usprawnianie czynności poszczególnych narządów, a nawet całego aparatu ruchowego.

Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup, układ oddechowy i krążeniowy korzystnie wpływają przede wszystkim na osoby starsze, które cierpią na wiele dolegliwości powiązanych z wiekiem. Odpowiednio dopasowane zestawy ćwiczeń i zabiegów pomogą seniorom funkcjonować w środowisku domowym bez bólu w komforcie. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają przeciwdziałać takim chorobom wieku starczego jak mukowiscydoza, bóle kręgosłupa, zespół cieśni kanału nadgarstka, uszkodzenia dna miednicy, łokieć tenisisty, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. W niektórych przypadkach dzięki fizjoterapii możliwe jest uniknięcie leczenia operacyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że fizjoterapia nie jest przeznaczona tylko dla osób starszych. Na zabiegi rehabilitacyjne kierowane są także dzieci, młodzież i osoby dorosłe. W ich przypadku najczęściej rehabilitacja stosowana jest przy urazach, złamaniach, uszkodzeniach stawów, bólach kręgosłupa, astmie.

Zabiegi fizjoterapeutyczne – rodzaje

Zabiegi fizjoterapeutyczne przybierają różne formy. Niektóre z nich mogą być stosowane jedynie w warunkach ambulatoryjnych, czyli w przychodniach lekarskich czy gabinetach fizjoterapeutów, inne z powodzeniem można przeprowadzać samodzielnie w domu. Te drugie cieszą się popularnością przede wszystkim w grupie osób starszych, unieruchomionych czy ze stopniem niepełnosprawności niepozwalającym na samodzielne opuszczenie domu. Dzięki takim urządzeniom jak TRU Plus, które pozwoli na rehabilitacje kręgosłupa w domowych warunkach, nie muszą oni obawiać się bólu.

Laseroterapia

Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów fizjoterapeutycznych są te oparte na laseroterapii. Lasery skuteczne są przede wszystkim przy urazach tkanki łącznej i stawów. Działają one przeciwzapalnie i przyspieszają regeneracje, a tym samym powrót do zdrowia. Laseroterapia może być również wykorzystywana przy schorzeniach reumatologicznych. Chore miejsce naświetla się sondą laserową lub laserem – skanem.

Masaże lecznicze

Masaże lecznicze w fizjoterapii i rehabilitacji wykorzystywane są bardzo często. Jest to jeden z najstarszych zabiegów fizjoterapeutycznych.  Zastosowanie w rehabilitacji mają masaże klasyczne, wibracyjne, segmentalne, podwodne. Rodzaj masażu dobierany jest do schorzenia, na które cierpi pacjent. Schorzenia, przy których wykorzystywane są masaże rehabilitacyjne to m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe przy dyskopatii, zapalenie okołostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów. Masaże rehabilitacyjne stosuje się także w stanach pourazowych i wadach postawy. Mogą z niego korzystać osoby po udarze mózgu oraz cierpiące na zanik mięśni. Przeciwwskazaniem do masażu rehabilitacyjnego mogą być nowotwory, ropne zmiany skórne lub krwotoki.

Kinezyterapia

Kinezyterapia jest niczym innym jak gimnastyką leczniczą. Ma ona przywracać sprawność fizyczną i zdrowie za pomocą określonych ćwiczeń. Kinezyterapia może mieć charakter czynny i bierny, a także czynno – bierny. Ta pierwsza oznacza, że pacjent samodzielnie wykonuje ćwiczenia przepisane przez lekarza. Kinezyterapia bierna oznacza, że rehabilitant lub inny specjalista wykonuje ćwiczenie bez czynnego udziału pacjenta. Ogólne zabiegi rehabilitacyjne obejmą ćwiczenia gimnastyki porannej, ćwiczenia ogólnokondycyjne, sporty inwalidów, ćwiczenia w wodzie.

Termoterapia

Zabiegi termoterapii wykorzystują przepływ energii cieplnej. Leczenie może polegać na rozgrzewaniu (ciepłoterapia) lub schładzaniu organizmu (krioterapia).

Klimatoterapia

W zabiegach klimatoterapii zastosowanie lecznicze mają właściwości środowiska naturalnego. Do tej formy fizykoterapii zaliczamy m.in. kąpiele morskie i słoneczne.

Światłolecznictwo

W zabiegach rehabilitacyjnych światłoleczniczych wykorzystuje się światło, czyli naświetlanie promieniowaniem podczerwonym, widzialnym lub ultrafioletowym.

Elektroterapia

Elektroterapia jest leczeniem z wykorzystaniem prądu stałego lub impulsowego. Przykładem elektroterapii są zabiegi na kręgosłup, które wykorzystują fale elektryczne o niskim i średnim natężeniu. W przypadku tych pierwszych zabieg fizjoterapeutyczny opiera się na falach TENS, których skuteczność działania została potwierdzona klinicznie; prądy na kręgosłup dzięki takim urządzeniom jak TRU+ można stosować w zaciszu własnego domu. Urządzenie Tru Plus jest wyrobem medycznym, który pozwala pozbyć się uciążliwego bólu np. przy guzkach Schmorla, rwie kulszowej, dyskopatii, korzonkach, zwyrodnieniu kręgosłupa, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Elektroterapia może być stosowana jako alternatywa dla tabletek przeciwbólowych lub jako uzupełnienie farmakologii. Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup lędźwiowy, piersiowy czy szyjny urządzeniem TRU Plus pozwalają zablokować sygnały bólowe docierające do mózgu, a także wytworzyć endorfiny będące naturalnym lekiem na ból. Dzięki łatwości obsługi i wysokiej mobilności TRU Plus można stosować w zaciszu własnego domu. Jest to wygodna alternatywa przede wszystkim dla seniorów o ograniczonej ruchomości. 30-minutowa terapia spowoduje, że dolegliwości bólowe nie powrócą przez kilka godzin. Fale TENS w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa można wykorzystywać codziennie, a ich natężenie dowolnie regulować.

Magnetoterapia

Magnetoterapia opiera się na wykonywaniu zabiegów w fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. W wyniku działania pola magnetycznego dochodzi do przekrwienia tkanek i ocieplenia ich. Pozwala to na złagodzenie stanów zapalnych i redukcję bólu. Same zabiegi magnetoterapii nie są bolesne czy inwazyjne. Trwają do 15 do 60 minut. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Pole magnetyczne w fizykoterapii wykorzystywane jest przy schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych, a także przy problemach z nietrzymaniem moczu.

Ultrasonoterapia

Ultrasonoterapia w zabiegach rehabilitacyjnych wykorzystuje ultradźwięki. Najczęściej te metody terapii stosowane są przy leczeniu bólu chorób kończyn dolnych i górnych, a także przy kamieniach nerkowych i żółciowych. Zabiegi wykonuje się specjalną głowicą pobudzającą elektrycznie i wprowadzającą tkanki w drgania. Ultradźwięki łączy się z farmakologią. Podstawowym celem zabiegu fizjoterapeutycznego ultradźwiękami jest przyspieszenie regeneracji tkanek.

Balneoterapia

Balneoterapia to zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Przykładami zabiegów będą kąpiele, terapię przy wykorzystaniu wód pitnych, inhalacje czy płukanie jam ciała. Fizjoterapia w balneoterapii wyróżnia również peloidoterapię, czyli tą przy użyciu peloidów.

Hydroterapia

Hydroterapia w leczeniu wykorzystuje się prozdrowotne właściwości wody pod różnymi postaciami; ciekłej stałej, gazowej. Wskazaniem do przeprowadzenia hydroterapii są zmiany zwyrodnieniowe i stany zapalne narządu ruchu, choroby serca, układy krążenia, oddechowego, napięcie nerwowe i choroby narządów rodnych. Zabiegów hydrometrii nie można przeprowadzać przy nowotworach, kamicy nerkowej, świeżych ranach i stanach zapalnych skóry. Przykładami hydroterapii są kąpiele, natryski, okłady, polewanie wodą, łaźnia fińska.

Termoterapia

Zabiegi termoterapie wykorzystują przepływ energii cieplnej. Leczenie może polegać na rozgrzewaniu (ciepłoterapia) lub schładzaniu organizmu (krioterapia).

Rehabilitacja kręgosłupa: zabiegi, które zwalczają ból

Rehabilitacja i fizjoterapia są jednymi z głównych elementów leczenia schorzeń i bólów kręgosłupa. Pacjent skarżący się na nie może skorzystać z wielu zabiegów. Jako te najskuteczniejsze wymienia się: terapię manualną, masaże medyczne i trensegracyjne, kinezyterapię, kinesiotaping, neuromonizlację, a także elektrostymulację falami TENS. Wszystkie te zabiegi pozwalają w znacznym stopniu wyeliminować ból, a także towarzyszące mu dolegliwości np. drętwienie nóg. Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup działają przekrwiennie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco na tkanki. Zabiegi mają na celu wspomaganie procesu uzdrawiania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym