Go to content
Twój koszyk

Bóle nóg od kręgosłupa – przyczyny, leczenie. Co mogą oznaczać?

mężczyzna dotyka kręgosłupa

Ból kręgosłupa z promieniowaniem na nogę zazwyczaj spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i uciskaniem nerwów zlokalizowanych w tej części ciała. Jest to charakterystyczny objaw rwy kulszowej, ale mogą być też inne przyczyny. Sprawdź, co powoduje bóle nóg od kręgosłupa i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny bólu nóg od kręgosłupa

Wiele jest czynników, które mogą powodować nagły lub chroniczny ból kręgosłupa promieniujący do nogi. Równie dobrze może to być objaw nadwyrężenia mięśni po intensywnym treningu, jak i symptom poważnej choroby. Dlatego konieczna jest dokładna diagnoza, zwłaszcza gdy dolegliwości bólowe towarzyszą nam od dłuższego czasu lub są bardzo nasilone.

Przyczyną bólu nóg może być na przykład przeciążenie kręgosłupa na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dźwiganie obciąża zwłaszcza dolną część pleców i może powodować ucisk nerwu kulszowego. Wtedy właśnie może pojawić się nagły ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg. Wady postawy, takie jak lordoza czy kifoza również mogą wywołać ból w lędźwiach promieniujący do nóg. Znaczna nadwaga i otyłość również stanowią obciążenie dla kręgosłupa.

Ból nóg od kręgosłupa często doskwiera kobietom w zaawansowanej ciąży. Przyczynia się do tego kilka czynników, m.in. powiększona macica, która może uciskać nerwy czy zmiana postawy ciała i środka ciężkości, co nadmiernie obciąża kręgosłup.

Choroby wywołujące rwący ból nóg od kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa i towarzyszących mu dolegliwości bólowych nóg jest dyskopatia lędźwiowa. Objawy tej choroby to nagły ból pleców w dolnym odcinku, promieniujący wzdłuż biodra i pośladka, przechodzący przez kolana w dół. Dolegliwości bólowe spowodowane wypadnięciem dysku mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Do pojawienia się dyskopatii przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna.

Chorobą wywołującą ból nóg od kręgosłupa, nierzadko będącą konsekwencją dyskopatii lędźwiowej, jest rwa kulszowa. To schorzenie spowodowane naciskiem na nerw kulszowy, który rozciąga się od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przez pośladki, biodra i tylną część ud, aż po stopy. Nerw kulszowy wspomaga ruchowo tylną część mięśni uda, a także całe podudzie i stopę. Początkowe objawy rwy kulszowej to ból w lędźwiach promieniujący do nóg. Rwa często występuje w obu kończynach jednocześnie. Najpierw pojawia się ból uda od kręgosłupa, który następnie schodzi do łydki i stopy. Chory może odczuwać przy tym drętwienie nóg, pieczenie kręgosłupa i znaczne osłabienie siły mięśni.

Podobnym schorzeniem jest rwa udowa, która również objawia się bólem lędźwi i nóg. Dolegliwości początkowo pojawiają się nad pośladkami, a następnie promieniują na przednią stronę uda, schodzą na kolano i obejmują też wewnętrzną stronę łydki.

Przyczyną bólu nóg mogą być też zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, takie jak stenoza lędźwiowa, czyli zwężenie kanału kręgowego. W przypadku tej choroby ból pojawia się w odcinku lędźwiowym i promieniuje do obu nóg. Przyczyną jest zmniejszenie się przestrzeni wewnątrz kręgosłupa lędźwiowego oraz ucisk znajdujących się tam korzeni nerwowych. Objawy ustępują, kiedy chory przebywa w pozycji siedzącej i pochyla tułów do przodu.

Bóle nóg od kręgosłupa – objawy

Ból nóg od kręgosłupa w zależności od przyczyny może pojawiać się nagle i szybko mijać lub utrzymywać się przez wiele miesięcy. Może być ostry lub umiarkowany, występować samodzielnie lub w towarzystwie innych objawów. Przykładowo atakowi ostrego bólu całego kręgosłupa w przebiegu rwy kulszowej może towarzyszyć znaczne przekrzywienie tułowia, ponieważ ucisk na nerw doprowadza do silnego skurczu mięśni grzbietu. Dolegliwości bólowe mogą ograniczać poruszanie się, co w dużym stopniu utrudnia samodzielne funkcjonowanie.

Bóle nóg od kręgosłupa zaczynają się przeważnie w odcinku lędźwiowym i manifestują się na wiele sposobów. Zwykle trudno jest precyzyjnie je zdefiniować. Mogą być odczuwane jako rwanie w nogach bądź drętwienie nóg od kręgosłupa. Zdarza się, że bolą całe nogi, łącznie z łydkami, stopami i piętami. Objawom tym często towarzyszy: drętwienie łydek, ból i pieczenie nóg, mrowienie, kłucie w nogach, osłabienie mięśni. Objawem, który może towarzyszyć bólowi w nodze, jest parestezja, odczuwana jako wrażenie zmiany temperatury skóry lub uczucie „przebiegania prądu”.

W zależności od przyczyny bólu nóg od kręgosłupa mogą pojawić się inne objawy. Dla prawidłowego zdiagnozowania problemu lekarz musi wiedzieć, czy ból pojawia się od czasu do czasu, czy utrzymuje się stale, jaki ma charakter oraz w jakich sytuacjach się pojawia.

Leczenie bólu kręgosłupa i nóg

Leczenie bólu nóg od kręgosłupa w przebiegu rwy kulszowej czy rwy udowej obejmuje farmakoterapię oraz rehabilitację. Choremu podaje się środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie. Ważną rolę odgrywa również rehabilitacja i fizjoterapia.

Rehabilitacja w leczeniu przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do nóg ma na celu zwiększenie ruchomości kręgosłupa. Stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne z użyciem prądów, pola magnetycznego, laseroterapii czy krioterapii (leczenie zimnem). Istotna jest też terapia manualna wykonywana przez terapeutę oraz samodzielne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jak TRU+ może pomóc w terapii promieniującego bólu pleców?

TRU+ to podręczny elektrostymulator przeciwbólowy, który wykorzystuje sprawdzoną i używaną na co dzień przez fizjoterapeutów technologię TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórną stymulację nerwów. Urządzenie stosuje się na bóle pleców o różnym podłożu, także ból kręgosłupa z promieniowaniem na nogę. TRU+ wspomaga leczenie takich schorzeń, jak rwa kulszowa, lumbago, ból związany z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym. Urządzenie stosuje się jedynie na plecy. Nie należy umieszczać go na nogach czy innych częściach ciała.

Urządzenie TRU+ umożliwia bezpieczne, niefarmakologiczne leczenie bólu kręgosłupa za pomocą dwóch rodzajów leczniczych impulsów. Jedne blokują sygnał bólowy u źródła i nie pozwalają mu dotrzeć do mózgu. Drugie stymulują organizm do wytwarzania beta-endorfin, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe. Po 30-minutowej sesji można uzyskać efekt ulgi w bólu utrzymujący się przez wiele godzin.

TRU+ jest wyrobem medycznym, a jego wysoki profil bezpieczeństwa został potwierdzony stosownymi badaniami. Pamiętaj jednak, że zanim rozpoczniesz domową fizjoterapię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który prawidłowo zdiagnozuje Twój problem, zwłaszcza jeśli dolegliwości bólowe towarzyszą Ci od dłuższego czasu.

Jak zapobiegać bólom nóg od kręgosłupa?

Aby bóle pleców i nóg nie stały się naszą codziennością, można im zapobiegać. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość ruchu dostosowaną do indywidualnych możliwości. Najlepiej jest wykonywać aktywność fizyczną, która angażuje różne partie mięśniowe, a nie obciąża stawów i kręgosłupa, np. pływanie. Wzmacniając mięśnie, jednocześnie zwiększamy podporę dla kręgosłupa. W przypadku osób ze znaczną nadwagą i otyłością ważne jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym