Go to content
Twój koszyk

Światło słoneczne i witamina D w profilaktyce bólu pleców w okresie jesieni

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania dobrego stanu zdrowia potrzebuje podaży witamin. Są jednak i takie, które po spełnieniu odpowiednich warunków, organizm jest w stanie samodzielnie sobie wytworzyć, a wśród nich znajduje się witamina D. Produkcja witaminy D odbywa się pod wpływem promieni słonecznych. Jesienią, gdy rzadziej spędzamy czas na zewnątrz i pogoda nam nie sprzyja, ryzyko niedoboru witaminy D znacznie się zwiększa, a trzeba wiedzieć, że stan ten może prowadzić do bólów kostno-stawowych.
Czy niedobór witaminy D może się też objawiać przez ból pleców? Jak mu zapobiec w okresie jesienno-zimowym? Sprawdź!

Światło słoneczne a produkcja witaminy D

Do produkcji witaminy D w organizmie konieczna jest ekspozycja na światło słoneczne. Mechanizm syntezy witaminy D zachodzi w skórze, a dokładniej pod wpływem promieniowania UVB (ultrafioletowego B). Gdy promienie słoneczne padają na naszą skórę, inicjują one proces przekształcania prekursora witaminy D w postać aktywną. To właśnie dzięki temu procesowi organizm uzyskuje tę niezwykle ważną witaminę. Witamina D może być również dostarczana wraz z dietą, jednak ze względu na nieduże ilości tej witaminy w pożywieniu, nie jest możliwe zaspokojenie jej zapotrzebowania jedynie w ten sposób.

Wpływ witaminy D na układ kostno-mięśniowy

Witamina D ma ogromny wpływ na zdrowie układu kostno-mięśniowego. Przede wszystkim pomaga organizmowi wchłaniać wapń, co jest kluczowe dla utrzymania mocnych kości. Reguluje nie tylko metabolizm wapnia, ale też fosforu. Od witaminy D w dużej mierze zależy prawidłowa gęstość i mineralizacja tkanki kostnej, która składa się właśnie z wapnia i fosforu. Przy zbyt niskim poziomie witaminy D organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystywać wapnia, co może prowadzić do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań.

Ból pleców w okresie jesieni – z czego może wynikać?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy u wielu osób problemy z kręgosłupem narastają. Jednym z głównych powodów jest zmniejszająca się ekspozycja na słońce i spadek poziomu witaminy D w organizmie. Jak już wspomniano, niedobór witaminy D może wpływać na zdrowie układu kostno-mięśniowego, co z kolei może przyczynić się do występowania bólu pleców.

Inne czynniki ryzyka dla bólu pleców w okresie jesieni to m.in.:

  • zmniejszenie aktywności fizycznej,
  • siedzący tryb życia,
  • zwiększony stres i zmęczenie,
  • wykonywanie prac ogrodowych.

Podaż witaminy D w profilaktyce bólu pleców

Gdy dostęp do naturalnego światła słonecznego jest ograniczony, czyli zwłaszcza jesienią i zimą, niezbędne jest stosowanie suplementacji witaminą D. Dawkowanie witaminy D powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb i najlepiej skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Warto też uwzględnić w diecie produkty bogate w witaminę D takie jak tłuste ryby (łosoś, makrela), jaja, mleko i produkty mleczne oraz produkty wzbogacane w tę witaminę. Pamiętajmy jednak, że sama dieta nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na witaminę D.

Jak radzić sobie z bólem pleców na co dzień?

Jeśli ból pleców zaczyna coraz bardziej dokuczać, powinno się podjąć próby złagodzenia go, w pierwszej kolejności za pomocą ogólnodostępnych, domowych metod. W przypadku łagodzenia bólu pleców, niezastąpionym wsparciem okazuje się nowoczesne urządzenie medyczne TRU+, wykorzystujące innowacyjną metodę elektrostymulacji (metoda TENS).

TRU+ to niewielkie, proste w obsłudze urządzenie w formie elektrostymulatora, które przykleja się na plecy w miejscu bólu, a ono w 30 min przynosi ulgę w dolegliwościach nawet na kilka godzin. Wykorzystuje metodę TENS znaną z gabinetów fizjoterapii polegającą na wysyłaniu fal blokujących sygnały bólowe do mózgu, której skuteczność została klinicznie potwierdzona. TRU+ to elektrostymulator przeciwbólowy z 30 poziomami intensywności, który wystarcza na ok. 20-30 aplikacji.

👉 To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym