Go to content
Twój koszyk

Grzybobranie a odpowiednia postawa i przygotowanie – jak uniknąć kontuzji podczas zbierania grzybów?

Grzybobranie to jedna z popularniejszych aktywności na świeżym powietrzu w okresie jesieni, którą wielu z nas uwielbia. To nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także szansa na znalezienie mających wiele cennych wartości odżywczych grzybów, które później można wykorzystać w kuchni. Jednak trzeba pamiętać, że grzybobranie wiąże się z pewnym ryzykiem i nie dotyczy ono jedynie błędów w rozpoznawaniu grzybów, ale także potencjalnych kontuzji, które można odnieść podczas zbierania tych smacznych darów lasu. Dowiedz się, jak uniknąć kontuzji w czasie grzybobrania, aby móc cieszyć się tą pasją w pełni, bez zbędnych obaw.

Potencjalne zagrożenia podczas grzybobrania – jakie są?

Podczas zbierania grzybów w lesie zwłaszcza kręgosłup narażony jest na różnego rodzaju obciążenia. Największe zagrożenia dla pleców stanowią:

  • długi czas w niewygodnej dla kręgosłupa pozycji – podczas grzybobrania ciągle się schylamy lub klękamy, co może powodować niewłaściwe obciążenie pleców. Częste skręcanie kręgosłupa może prowadzić do bólów pleców i kontuzji;
  • noszenie sprzętu i kosza – niosąc ciężki kosz, torbę lub plecak wypełniony grzybami, nasza postawa może ulec zniekształceniu, a plecy będą nadmiernie obciążone. To może prowadzić do urazów kręgosłupa i mięśni w jego obrębie;
  • nierówne podłoże – las to teren pełen nierówności i przeszkód, dlatego też trzeba bardzo uważnie się po nim poruszać. W każdej chwili można się bowiem potknąć, upaść lub nadmiernie napiąć mięśnie pleców;
  • podmokłe obszary – grzyby często rosną na wilgotnych, bagnistych obszarach. Przechodzenie przez takie tereny może być trudne i wiązać się z ryzykiem kontuzji.

Odpowiednie przygotowanie przed wyjściem na grzybobranie

Aby uniknąć bolesnych kontuzji podczas zbierania grzybów, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Wybierz wygodne, przewiewne ubranie, które umożliwi swobodne poruszanie się i regulację temperatury ciała.
  2. Załóż stabilne, wygodne i dobrze dopasowane do stopy obuwie. Buty trekkingowe lub outdoorowe z odpowiednią amortyzacją mogą znacząco zredukować obciążenie pleców.
  3. Wybierz lekki kosz na grzyby z ergonomicznym uchwytem lub plecak z wygodnymi pasami, który rozkłada ciężar równomiernie na plecach i biodrach.
  4. Zaplanuj trasę i obierz optymalne miejsce grzybobrania. Znajomość obszaru, na którym planujesz zbierać grzyby, może pomóc w uniknięciu niebezpiecznych terenów.
  5. Zachowaj naturalną postawę ciała podczas zbierania grzybów. Unikaj długotrwałego skręcania się i przekręcania pleców.
  6. Regularnie zmieniaj pozycję i wykonuj przerwy od ciągłego schylania się na rozciąganie mięśni pleców, nóg i ramion.

Pamiętaj, że ostrożność i właściwe przygotowanie są kluczem do uniknięcia problemów z plecami po grzybobraniu.

Kontuzja pleców podczas grzybobrania – jak jej zaradzić?

Nawet najbardziej ostrożnym osobom może przytrafić się kontuzja w trakcie zbierania grzybów. Istnieją jednak domowe metody, które mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć proces gojenia.

Po powrocie z lasu wykonaj rozciągające ćwiczenia mięśni pleców, nóg i ramion. To pomoże złagodzić napięcie mięśni i poprawić krążenie krwi. Następnie zrób sobie ciepłą kąpiel lub przyłóż ciepły kompres na obolałe miejsca. Jeśli ból będzie Ci bardzo dokuczać, to w aptece kupisz kremy i maści przeciwbólowe, które można stosować miejscowo na bolące plecy.

Bóle kręgosłupa wynikające ze stanów zapalnych, związane z napięciem mięśniowym czy lumbago i rwą kulszową pomoże też złagodzić TRU+. Jest to prosty w obsłudze wyrób medyczny, wykorzystujący metodę TENS, który przykleja się na plecy i już w 30 minut przynosi ulgę w bólu nawet na kilka godzin. Metoda TENS polega na przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów. Impulsy blokują sygnał bólowy oraz stymulują wydzielanie przeciwbólowych beta-endorfin. Na podobnej zasadzie działa TRU+ na kark i szyję – elektrostymulator pomocny w przypadku bólu w obrębie górnych partii kręgosłupa.

Tylko teraz wyrób medyczny TRU+ kupisz z 50% zniżką!

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym