Go to content
Twój koszyk

Masaż a ból pleców – jakie korzyści przynosi rozluźnienie mięśni?

Ból pleców to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. W zależności od przyczyny może być bardzo uciążliwy i mocno dawać się we znaki, ograniczać codzienne aktywności i negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Dlatego trzeba nauczyć się z nim skutecznie walczyć. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań na bóle kręgosłupa jest masaż. Jaką rolę odgrywa masaż jako metoda łagodzenia bólu pleców? Odpowiadamy!

Najczęstsze przyczyny bólu pleców

Problemy z kręgosłupem i objawy z tym związane mogą mieć co prawda podłoże chorobowe, jednak bardzo często są wynikiem nakładania się wielu różnych czynników związanych ze stylem życia i zakorzenionych złych nawyków. Jedną z głównych przyczyn bólu pleców jest przede wszystkim siedzący tryb życia i utrzymywanie niewłaściwej postawy.

Długotrwałe siedzenie przed komputerem, zgarbienie czy przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas pracy mogą prowadzić do przeciążenia kręgosłupa i mięśni pleców. Ponadto przemęczenie mięśni, szczególnie spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub powtarzającymi się ruchami, może dodatkowo nasilić te problemy.

Napięcie i stres to kolejne czynniki, które często wpływają na naszą postawę i wywołują napięcie w mięśniach pleców. Wszelkiego rodzaju przypadłości, jak skolioza, dyskopatia czy przepuklina krążka międzykręgowego, także stanowią istotną przyczynę bólu kręgosłupa.

Masaż jako forma terapii w przypadku bólu kręgosłupa

Masaż to jedna z najstarszych i najbardziej znanych technik terapeutycznych, która  jest powszechnie stosowana w łagodzeniu bólu i niwelowaniu stresu oraz celem poprawy ogólnego samopoczucia. Wykonywane podczas masażu ruchy i uciski na ciele prowadzą do relaksacji mięśni, poprawy krążenia krwi i redukcji napięcia.

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, z których każdy ma swoje unikalne techniki i cele terapeutyczne. Wyróżnia się m.in. masaż klasyczny, relaksacyjny i terapeutyczny. Masażysta może skoncentrować się na obszarach, które wymagają uwagi, pomagając wyeliminować napięcie i ból, przywracając komfort i pełen zakres ruchomości.

Korzyści masażu w łagodzeniu bólu pleców

Odpowiednio wykonany masaż może przynieść całe mnóstwo korzyści w kontekście łagodzenia uciążliwych dolegliwości ze strony kręgosłupa. Do najważniejszych należą:

  • rozluźnienie spiętych mięśni – masaż pomaga rozluźnić napięte mięśnie pleców, które często są źródłem bólu i dyskomfortu,
  • redukcja napięcia i stresu – masaż wyzwala endorfiny, naturalne substancje przeciwbólowe i przeciwdziałające stresowi, zmniejszając uczucie dyskomfortu i wprowadzając w stan relaksu,
  • zwiększenie elastyczności kręgosłupa – masaż poprzez rozciąganie mięśni i tkanek miękkich pomaga przywrócić kręgosłupowi naturalną ruchomość,
  • poprawa krążenia krwi – masaż stymuluje przepływ krwi w organizmie, co może usprawnić dostarczanie tlenu i składników odżywczych do problematycznych obszarów,
  • usprawnienie poruszania – poprzez rozluźnienie mięśni i stawów masaż może przyczynić się do zwiększenia zakresu ruchu w obrębie pleców, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności,
  • lepsza postawa ciała – masaż może pomóc poprawić postawę ciała, co z kolei zmniejsza obciążenie kręgosłupa i minimalizuje ryzyko bólu pleców.

Nawracające bóle kręgosłupa – domowa metoda walki z bólem

Czasami jednak sam masaż może okazać się niewystarczający, aby złagodzić ból pleców. Dlatego w przypadku bólu wynikającego ze stanów zapalnych, związanych z napięciem mięśniowym, lumbago lub rwą kulszową, można dodatkowo zastosować wyrób medyczny TRU+ na dolne partie lub TRU+ na kark i szyję.

TRU+ to prosty w obsłudze elektrostymulator, który już w pół godziny przynosi ulgę w bólu pleców nawet na kilka godzin! Wykorzystuje metodę TENS, której skuteczność została klinicznie potwierdzona. Polega ona na przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów, prowadząc w ten sposób do zablokowania sygnału bólowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym