Go to content
Twój koszyk

Guzki Schmorla – czym są? Przyczyny bólu, objawy, leczenie

guzki-schmorla

Guzki Schmorla (z ang. Schmorl’s nodes) to specyficzne zmiany o zróżnicowanej, nie do końca znanej etiologii, które zwykle umiejscawiają się w kręgosłupie. U części osób nie dają żadnych objawów, u innych wywołują dokuczliwy ból pleców, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie.  Jak wykryć i leczyć guzki Schmorla? Jakie efekty w łagodzeniu bólu daje najnowsza elektrostymulacja impulsami TENS za pomocą TRU+?

Spis treści: 

Czym są guzki Schmorla? Przyczyny bólu 

Guzki Schmorla – leczenie

Leczenie bólu za pomocą elektrostymulatora domowego TRU+

Czym są guzki Schmorla? Przyczyny bólu 

Wiele osób po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, co to są guzki Schmorla? Zostały one odkryte i opisane przez niemieckiego lekarza Christiana Georga Schmorla w 1927 roku. Są to wypukłości materiału dysków wewnątrz powierzchni kręgu, które nazywa się również przepuklinami dotrzonowymi w blaszkach granicznych kręgów.  W chwili przemieszczenia krążka międzykręgowego naciska on na inne kręgi, a chory odczuwa ból. Guzy Schmorla mogą przez lata nie dawać żadnych objawów, choć w niektórych przypadkach manifestują się w postaci bólu kręgosłupa. Jeśli guzki są zlokalizowane w części lędźwiowej kręgosłupa dolegliwości bólowe są szczególnie silne i mają charakter napadowy. Etiologia guzków Schmorla jest różna – mogą mieć związek np. z niedoborem witaminy D, osteoporozą, wyczynowym uprawianiem sportu, podnoszeniem ciężkich przedmiotów w młodym wieku (przed całkowitym skostnieniem trzonów kręgów), nadczynnością przytarczyc, czy chorobą Pageta. Niektórzy lekarze sądzą, że ból  generują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Najczęściej guzki są diagnozowane u osób, które doznały urazu kręgosłupa w wieku młodzieńczym lub przebyły chorobę Scheuermanna. Wiele wskazuje na to, że guzki Schmorla mają podłoże genetyczne (u 70% chorych dotkniętych tym schorzeniem występują one dziedzicznie). Czy guzki Schmorla są groźne? Nie, same w sobie częstą nie są problemowe i nie stanowią zagrożenia dla życia chorego. Jak wykryć guzki Schmorla u dorosłych? Czy istnieje skuteczna terapia lecznicza?

Guzki Schmorla – leczenie

Guzki Schmorla diagnozuje się za pomocą badań obrazowych kręgosłupa: rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Są widoczne, jako zagłębienia w kręgach o pofałdowanych ścianach, wypełnione fragmentem chrząstki i krążka międzykręgowego. Niestety współczesna medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie, jednak istnieją metody łagodzenia dolegliwości bólowych spowodowanych guzkami Schmorla oraz hamowania rozwoju choroby. Zwykle w ramach leczenia objawowego stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, czy gorsety ortopedyczne. Ulgę chorym przynoszą też zabiegi fizjoterapeutyczne. W przypadku zawodowych sportowców wskazane jest zmniejszenie intensywności treningów lub nawet ich przerwanie. W przeciwnym razie może dojść do pogłębienia patologicznych zmian w kręgosłupie. Pacjenci, u których wykryto guzki Schmorla powinni też starać się przyjmować prawidłową postawę ciała, nie garbić się i zadbać o wprowadzenie do swojej codzienności umiarkowanego wysiłku fizycznego. Rekomendowane są dyscypliny sportowe, które nie obciążają kręgosłupa, jednocześnie poprawiając jego ruchomość np. pływanie. W nielicznych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne (np. gdy patologiczne zmiany degeneracyjne są przyczyną lumbago).

Leczenie bólu za pomocą elektrostymulatora domowego TRU+ 

TRU+ to specjalistyczne urządzenie, które pozwala pozbyć się uciążliwego bólu pleców, np. w przypadku guzków Schmorla, znacznie podnosząc komfort codziennego funkcjonowania, stanowiąc alternatywę dla przyjmowania tabletek przeciwbólowych. TRU+ jest wyrobem medycznym, który korzysta z metody TENS (z ang. Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation), tj. przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów – jej efektywne działanie zostało potwierdzone klinicznie. Technologiczny postęp sprawił, że z metody TENS można korzystać samodzielnie w domowym zaciszu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla starszych osób o ograniczonej mobilności. TRU+ emituje prąd o niskiej częstotliwości – warto podkreślić, że w żadnym momencie trwania terapii użytkownik nie jest podłączony do prądu. Emisja impulsów elektrycznych sprawia, że bodźce bólowe nie docierają do mózgu (ich przekaz jest blokowany). Podczas jednej półgodzinnej sesji nie tylko ból zostaje zablokowany, dochodzi również do stymulacji wytwarzania beta-endorfin. TRU+ zapobiega też nawrotom dolegliwości bólowych jeszcze przez kilka kolejnych godzin.  Profesjonalny program terapeutyczny opiera się na 30 poziomach natężenia, które można dobrać indywidualnie do własnych potrzeb.  TRU+ można stosować kilka razy dziennie, zachowując odpowiednie przerwy między kolejnymi sesjami. Co więcej, działanie elektrostymulatora nie obciąża organizmu, dzięki czemu mogą korzystać z niego diabetycy, seniorzy, czy artretycy. 

Podsumowując, guzki Schmorla to uwypuklenia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, które mogą powodować silny i uciążliwy ból pleców – wówczas wymagają podjęcia leczenia np. poprzez stosowanie zabiegów zwiększających stabilizację kręgosłupa. Elektrostymulacja TRU+ to beztabletkowa metoda zwalczania bólu pleców o różnym charakterze. Opiera się na technologii TENS, z której od lat korzystają fizjoterapeuci w swoich gabinetach na całym świecie. Urządzenie wysyła lecznicze impulsy o różnej częstotliwości tak, aby hamować przekaz bodźców bólowych. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym