Go to content
Twój koszyk

Miewasz nawracające bóle pleców? Sprawdź, co zabrać na wakacje, aby skutecznie poradzić sobie z bólem!

Podczas długo wyczekiwanych wakacji, pełnych relaksu i radości, nikt nie chciałby zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami jak nawracające bóle pleców. Po długiej i wyczerpującej podróży samochodem, pociągiem czy samolotem, spaniu na hotelowym łóżku lub obciążającej dla kręgosłupa zabawie na świeżym powietrzu może się pojawić ból kręgosłupa. Jak radzić sobie z przewlekłym bólem pleców na wakacjach? Co warto zabrać ze sobą w podróż, aby w razie pojawienia się bólu móc szybko zareagować? Podpowiadamy!

Najczęstsze przyczyny bólu pleców w trakcie wakacji

Wakacyjne przygody mogą dostarczyć niezapomnianych wspomnień, jak i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia kręgosłupa. Na problemy z plecami szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają ich na co dzień.

Jakie czynniki mogą prowadzić do nawracającego bólu pleców w trakcie wakacji? Potencjalne zagrożenia to:

  • długotrwałe siedzenie podczas podróży,
  • spanie w niewygodnym łóżku na zbyt twardym/miękkim materacu,
  • korzystanie z nieergonomicznych mebli na terenie miejsca zakwaterowania,
  • nadmierne obciążenie pleców podczas aktywności fizycznych,
  • brak regularnej aktywności fizycznej w czasie urlopu.

Niezależnie jednak od źródła bólu warto pamiętać, że ból pleców podczas wakacji można złagodzić poprzez właściwe przygotowanie i świadome zachowanie.

Przygotowanie do wakacji z myślą o plecach

Chcąc zadbać o zdrowie kręgosłupa podczas wakacji, warto odpowiednio się do nich pod tym kątem przygotować. Przede wszystkim przed wyjazdem powinno się poświęcić czas na rozciąganie i wzmocnienie mięśni pleców. Regularne ćwiczenia pomogą przygotować mięśnie na obciążenia związane z wakacyjnymi aktywnościami.

Aby poprawić sobie komfort w podróży, można zabrać ze sobą odpowiadającą indywidualnym potrzebom poduszkę. Właściwie wyprofilowana poduszka zapewni wsparcie dla szyi i kręgosłupa, zmniejszając napięcie mięśni. Dodatkowo podparcie lędźwiowe w postaci wałka lub specjalnego pasa pomoże utrzymać prawidłową krzywiznę kręgosłupa podczas siedzenia.

Planując zwiedzanie lub wędrowanie, najlepiej postawić na lekki bagaż, który nie będzie nadmiernie obciążać pleców. Do walizki trzeba ponadto spakować wygodne obuwie, które zapewni odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp oraz mięśni pleców.

Co jeszcze może się przydać? Pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe, w tym specjalne żele, maści i plastry. Ulgę na wyjeździe może też przynieść zestaw na ból pleców TRU+.

Zabiegi łagodzące ból pleców w trakcie urlopu

Przechodząc do konkretów, czyli omówienia zabiegów pozwalających zmniejszyć przykre dolegliwości ze strony kręgosłupa warto wspomnieć, że szybkie wdrożenie odpowiednich działań może pomóc pozbyć się bólu i uratować urlop.

W walce z nawracającym bólem kręgosłupa pewną poprawę przynieść mogą:

  • stosowanie ciepłych lub zimnych okładów w zależności od rodzaju bólu,
  • smarowanie się kremem lub żelem przeciwbólowym,
  • przyklejanie na plecy plastrów przeciwbólowych,
  • stosowanie technik oddechowych i relaksacyjnych na łagodzenie napięcia mięśniowego,
  • delikatne masowanie bolesnych obszarów

Zestaw TRU+ – na ratunek plecom

Dobre efekty w walce z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa przynieść może także zestaw TRU+. Jest to wyrób medyczny wykorzystujący metodę TENS, czyli blokujące sygnały bólowe fale, które są przesyłane do mózgu. Działanie urządzenia polega więc na elektrostymulacji.

Skuteczność metody TENS została klinicznie potwierdzona. Zaletą TRU+ jest to, że można go używać tak naprawdę wszędzie, a efekty jego stosowania zaobserwujemy już po ok. 30 minutach od założenia.

Kuracja z wykorzystaniem TRU+ nie powoduje dolegliwości bólowych, niektórzy deklarują wręcz, że sprawia im ona przyjemność. A jak używać urządzenia? Wystarczy przykleić je do pleców w miejscu bólu i ustawić odpowiedni poziom intensywności (1 z 30). Jeden zestaw elektrod wystarcza na ok. 20-30 aplikacji.

Uzupełnienie kuracji może stanowić TRU na kark i szyję, który działa na takiej samej zasadzie, co TRU+, jednak w obrębie górnych partii kręgosłupa.

Zdjęcie: Adobe Stock

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym