Go to content
Twój koszyk

Nerwobóle pleców – objawy, leczenie. Co może pomóc? TRU+

Nerwobóle pleców (neuralgia kręgosłupa) często są następstwem silnego napięcia nerwowego lub konsekwencją różnych chorób narządu ruchu. Uszkodzenie nerwu obwodowego skutecznie upośledza funkcjonowanie pacjenta na co dzień – utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności. Wiele osób zastanawia się, jak zniwelować nerwobóle w plecach i pozbyć się uczucia dyskomfortu? Elektrostymulator TRU+ to sprzymierzeniec w walce z nerwobólami pleców – co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Ból pleców a stres i nerwica

Nerwobóle pleców mogą mieć związek z nerwicą lub stresem. Osoby, które żyją w dużym napięciu emocjonalnym, przeżywają trudne chwile w życiu, czy cierpią z powodu zaburzeń lękowych, niekiedy odczuwają silny ból pleców, który nie jest spowodowany żadnym fizycznym czynnikiem uszkadzającym nerwy (ma podłoże czysto psychiczne). Tego rodzaju dolegliwości bólowe mogą mieć charakter nawracający lub przewlekły. Oczywiście nerwoból w plecach może świadczyć również o toczącej się w organizmie chorobie – jakiej? 

Inne przyczyny nerwobóli w plecach

Do przyczyn nerwobóli pleców zaliczamy schorzenia układu ruchu, takie jak np.:

  • nabyte urazy kręgosłupa,
  • uwięźnięcie czuciowego górnego nerwu pośladkowego,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • dyskopatia (zwyrodnienie krążka międzykręgowego).

Ucisk na nerwy mogą powodować też zmiany nowotworowe (np. przerzuty raka płuc do kości). Inne choroby, które mogą odpowiadać za nerwobóle pleców to:

  • borelioza,
  • cukrzyca,
  • półpasiec,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Jak objawy dają nerwobóle pleców?

Nerwobóle pleców najczęściej dają o sobie znać pod postacią silnego, nagłego bólu o charakterze kłującym, piekącym, choć bywa też tępy, rozlany o zróżnicowanym nasileniu. W zależności od lokalizacji bóle nerwowe mogą być odczuwane w okolicy karku i szyi, odcinku piersiowym lub odcinku lędźwiowym.

Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć szereg różnych objawów np.:

  • sztywność kręgosłupa,
  • uczucie drętwienia w klatce piersiowej,
  • zaburzenia czucia,
  • drętwienie,
  • niedowład,
  • osłabienie siły mięśniowej.

Nerwobóle pleców mogą nasilać się w nocy, utrudniać zasypianie. Pacjenci czasami skarżą się, iż podczas ataku nerwobólu pleców trudno im oddychać, kaszleć, zmienić pozycję ciała, ponieważ wiąże się to z nasileniem dolegliwości bólowych. Warto wspomnieć, że neuralgia kręgosłupa często obejmuje tylko jedną stronę pleców (prawą lub lewą). W jaki sposób można leczyć nerwobóle pleców?

Jak leczyć nerwobóle pleców?

Chcąc pozbyć się dolegliwości bólowych pleców, najpierw należy poznać przyczynę ich występowania. W tym celu należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie szeregu badań. Pomocne w ustaleniu diagnozy są też, specjalistyczne badania, takie jak: tomografia komputerowa (TK), badanie rezonansu magnetycznego. 

W celu szybkiego uśmierzenia nerwobólów pleców często wdraża się leki, które zmniejszają napięcie nerwowe i mięśniowe. Z preparatów dostępnych bez recepty w leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. środki na bazie ibuprofenu. Zdarza się, że pacjenci z silną neuralgią kręgosłupa (o podłożu psychicznym) otrzymują leki przeciwpadaczkowe np. gabapentynę lub leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. W wielu przypadkach sprawdza się pomoc psychologa i psychiatry, gdyż cześć pacjentów zmaga się z różnymi problemami natury emocjonalnej, które mogą manifestować się właśnie pod postacią bólów pleców.

Metodami wspomagającymi, które można wdrożyć, po ustąpieniu ostrych objawów bólowych u chorego są masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne np. ultradźwięki, elektroterapia. Znakomite efekty daje też kinezyterapia, która przywraca statyczno-dynamiczną równowagę kręgosłupa. Pacjenci z nerwobólami pleców powinni szczególnie dbać o to, aby w ich codziennym menu nie zabrakło produktów spożywczych bogatych w witaminy z grupy B, które przyspieszają regenerację nerwów. W trosce o zdrowy kręgosłup wskazane jest wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i wdrożenie do codziennej rutyny technik relaksacyjnych (pomogą one zapobiec atakom nerwobólów pleców w przyszłości, jeśli podłożem problemów jest np. stres). 

Nerwobóle w plecach a elektrostymulacja TRU+ 

Nieprzyjemne dolegliwości bólowe można zredukować na różne sposoby – osoby, które chcą uniknąć farmakoterapii, mogą spróbować beztabletkowych metod walki z nerwobólami pleców, które nie obciążają organizmu. Co przyniesie pożądane efekty? Nerwobóle pleców można uśmierzyć za pomocą elektrostymulacji TRU+, która korzysta z metody TENS – stosowanej w gabinetach fizjoterapeutycznych, a obecnie chętnie wykorzystywanej do fizjoterapii domowej.

TRU+ to urządzenie przeznaczone do elektrostymulacji, czyli przezskórnej emisji impulsów TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Zastosowanie elektrostymulatora TRU+ na bolący obszar ciała, blokuje przekazywanie bodźców bólowych. TRU+ ma status wyrobu medycznego, został wyposażony w profesjonalny program przeznaczony do łagodzenia bólu pleców w warunkach domowych. To poręczne, łatwe w obsłudze urządzenie, którym bez problemu mogą sterować nawet seniorzy. Wystarczy umieścić elektrostymulator w wybranym obszarze ciała i nacisnąć przycisk. Użytkownik TRU+ może korzystać z 30-stopniowej regulacji intensywności impulsów, w wygodny sposób dostosowując działanie elektrostymulatora do własnych potrzeb. Już jedna 30-minutowa sesja pomaga uśmierzyć nerwobóle pleców na długie godziny i podnieść komfort funkcjonowania.

Dla kogo wskazana jest elektrostymulacja TRU+? Dla każdego, kto zmaga się z nerwobólami pleców. Elektostymualtor domowy TRU+ przynosi pacjentom ulgę i ukojenie. Lecznicze impulsy pobudzają organizm do wytwarzania naturalnych związków o działaniu przeciwbólowym (beta-endorfin). TRU+ radzi sobie z bólem o różnym nasileniu i pochodzeniu. 

Kiedy nerwoból pleców wymaga pilnej konsultacji medycznej?

Jeśli nerwobóle pleców są coraz bardziej intensywne, mimo zastosowania doraźnej pomocy w postaci leków przeciwbólowych i zmiany nawyków lub mają charakter przewlekły – wskazana jest wizyta u specjalisty. Niepokojącymi sygnałami, które powinny skłonić nas do niezwłocznego kontaktu z lekarzem, są:

  • ból nasilający się w nocy,
  • trudności w oddychaniu,
  • ból karku, któremu towarzyszą zawroty głowy i nudności,
  • niedowład kończyn,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • zaburzenia czucia,
  • ból w klatce piersiowej.

Podsumowując, nerwobóle pleców odbijają się nie tylko na zdrowiu, ale i samopoczuciu chorego, obniżając komfort życia. Przyczyny tego typu dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Jeśli chcemy dowiedzieć się, co powoduje neuralgię kręgosłupa, warto skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci odpowiednią diagnostykę. 

Źródła:

https://www.rehab.pl/baza-wiedzy/bol-neuropatyczny/
https://www.doz.pl/czytelnia/a12694-Jak_walczyc_z_nerwobolem
https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/nerwobole-plecow/
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym