Go to content
Twój koszyk

Opieka nad starszą osobą a ból kręgosłupa – dowiedz się, jak wyeliminować uciążliwy ból pleców

Opieka nad osobą starszą zazwyczaj wiąże się z pewnym obciążeniem dla opiekuna i to na wielu płaszczyznach. Bywa wymagająca emocjonalnie, czasowo i przede wszystkim fizycznie. Ze względu na konieczność wykonywania takich czynności jak: podnoszenie, pomoc w przemieszczaniu się czy realizacji codziennych potrzeb, opieka nad seniorem może prowadzić do obciążenia dla kręgosłupa, a co za tym idzie – powodować dolegliwości bólowe. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak wyeliminować uciążliwy ból pleców i jak go świadomie unikać, aby osoba opiekująca się mogła kontynuować swoją rolę z mniejszym dyskomfortem fizycznym.

Opieka nad starszą osobą a ból pleców – z czego wynika?

Nieodłącznym elementem opieki nad osobą starszą wymagającą dźwigania i pomocy w przemieszczaniu się jest bycie dla niej swego rodzaju oparciem i podporą, w dosłownym tych słów znaczeniu. A jak wiadomo częste dźwiganie może stać się przyczyną wystąpienia bólu kręgosłupa.

Ból pleców u opiekunów seniorów jest powodowany przede wszystkim przez złą technikę podnoszenia. Powtarzające się wysiłki przy niewłaściwym ułożeniu ciała mogą spowodować przeciążenie mięśni, więzadeł i struktur kręgosłupa, co prowadzi do bólu. Dźwiganie może natomiast powodować mikrourazy i przyczyniać się do naciągnięcia tkanek wokół kręgosłupa, co z kolei będzie skutkować bólem pleców i ogólnym dyskomfortem.

Częste dźwiganie może ponadto zwiększać ryzyko przesunięcia dysków międzykręgowych. Przy niewłaściwej technice podnoszenia lub dużym obciążeniu, dyski międzykręgowe, które odgrywają rolę amortyzatorów między kręgami, mogą być poddane nadmiernemu naciskowi. To może prowadzić do ich przemieszczenia, co z kolei może powodować ucisk na nerwy i ból kręgosłupa.

Jak dbać o kręgosłup podczas codziennej opieki nad seniorem?

Oto kilka rad dla osób zajmujących się opieką nad osobą starszą, które pomogą uniknąć bólu kręgosłupa wynikającego z częstego dźwigania:

  • pamiętaj o prawidłowej technice podnoszenia – zegnij kolana i trzymaj prosty kręgosłup podczas podnoszenia lub przemieszczania osoby starszej. Wykorzystuj moc nóg i bioder do podnoszenia ciężaru, minimalizując obciążenie kręgosłupa;
  • korzystaj z urządzeń ortopedycznych – w miarę możliwości wspomagaj się narzędziami takimi jak podnośnik, wózek inwalidzki czy chodzik, aby zmniejszyć konieczność dźwigania;
  • wzmocnij swoje mięśnie i zadbaj o kondycję fizyczną – regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i brzucha pomoże w utrzymaniu stabilności kręgosłupa;
  • nie bój się prosić o pomoc – może to być pomoc od innych członków rodziny, przyjaciół, wolontariuszy lub zatrudnienie profesjonalnej opieki;
  • planuj zadania opiekuńcze z wyprzedzeniem – pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy będziesz zdany tylko na siebie i siłę swoich rąk

Zadbaj o siebie, by móc dbać o kogoś i pozbądź się bólu pleców

Gdy ból kręgosłupa zacznie Ci mocno dokuczać – nie bagatelizuj go. Sięgnij po dostępne środki, które pomogą Ci się z nim uporać samodzielnie, w domowym zaciszu. Wśród sprawdzonych sposobów walki z bólem znajdują się przede wszystkim dostępne bez recepty leki przeciwbólowe czy robienie okładów, ciepłych lub zimnych – w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę.

Pomocne może też okazać się stosowanie TRU+. Jest to niewielkie urządzenie przeznaczone do wykorzystywania w domu. Wystarczy przykleić do pleców przeciwbólowy elektrostymulator, a już po 30 minutach będzie można poczuć niesamowitą ulgę. Jak działa? Urządzenie emituje fale TENS, które blokują sygnały bólowe przesyłane do mózgu.

Tru+ możesz dopasować do swoich potrzeb. Oferuje 30 poziomów intensywności. Jest też to doskonałą alternatywą dla specjalistycznych sprzętów wykorzystywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Jeden zestaw TRU+ starcza na ok. 20-30 aplikacji. W przypadku problemów z górnymi partiami kręgosłupa warto sięgnąć po zestaw TRU+ na kark i szyję.

Skorzystaj z kodu rabatowego i kup wybrany zestaw Tru+ ze zniżką 20%.

Kod rabatowy:        LIPIEC

Promocja obowiązuje do 9 lipca 2023 r.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym