Go to content
Twój koszyk

Osteofity kręgosłupa – czym są? Przyczyny bólu, objawy, leczenie

osteofity

Osteofity kręgosłupa (tzw. dzioby kostne) to zmiany zwyrodnieniowe, które mogą rozwijać się latami. Pojawiają się w miejscach największej ruchomości, powodując ból i szereg innych dolegliwości. Leczenie tych patologicznych narośli kostnych nie jest proste, niekiedy jedynym wyjściem jest operacyjne usunięcie osteofitów. Odczucia bólowe może złagodzić TRU+, elektrostymulator domowy – co warto wiedzieć o tym urządzeniu? 

Spis treści:

Co to są osteofity?

Przyczyny występowania osteofitów kręgosłupa – co powoduje ból?

Osteofity kręgosłupa (osteofitoza) – objawy

Osteofity – leczenie 

TRU+ – Stymulacja prądami TENS 

Co to są osteofity?

Osteofity kręgosłupa to narośla kostne, które obejmują wszystkie jego odcinki: szyjny, piersiowy i lędźwiowo-krzyżowy. Najczęściej lekarze rozpoznają osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonów, rzadziej umiejscowione są na krawędziach trzonów tylnych. Podstawowym badaniem, które umożliwia specjaliście diagnozę jest np. RTG kręgosłupa. Badania obrazowe to najlepsza metoda diagnostyczna. Warto wspomnieć, że osteofity mogą tworzyć się nie tylko na kręgosłupie, ale również na stawie:

  • biodrowym, 
  • kolanowym,
  • barkowym, 
  • łokciowym, 
  • nadgarstkowym,
  • skokowym.

Przyczyny występowania osteofitów kręgosłupa – co powoduje ból?

Skąd biorą się osteofity na kręgosłupie? Te zmiany patologiczne trzonów kręgowych, które powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych, nie są osobną jednostką chorobową. Mogą być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak: skolioza, złamanie kompresyjne, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czy kręgozmyk. Do rozwoju osteofitów przyczyniają się mikrourazy, problemy endokrynologiczne, nadwagi i otyłość.

Co sprawia, że dzioby kostne wywołują ból? Gdy osteofity, które niejednokrotnie mają ostre krawędzie uciskają nerwy, odczuwamy dolegliwości bólowe w rejonie pleców – ból może być tak silny, że chory ma problemy z wykonywaniem tak prozaicznych czynności, jak schylanie, czy skręcanie się. 

Osteofity kręgosłupa (osteofitoza) – objawy

We wczesnych stadiach rozwoju osteofity nie dają żadnych objawów. Po czasie dochodzi do rozwoju zespołów neurologicznych i dolegliwości bólowych, które mogą nasilać się nocą. Przykładowo, w przypadku osteofitów kręgosłupa szyjnego może dojść do znacznego ograniczenia ruchu – chory może odczuwać silny ból przy każdej próbie odwrócenia głowy, a ponadto mieć zawroty i bóle głowy. Innymi objawami, jakie obserwują u siebie osoby cierpiące z powodu bólu pleców wywołanego osteofitami, jest uczucie drętwienia i mrowienia, nerwoból międzyżebrowy, wzmożone napięcie mięśniowe, czy spadek siły mięśniowej.

Osteofity – leczenie 

Podstawą leczenia osteofitów kręgosłupa jest rehabilitacja i farmakoterapia (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne). Niestety nie ma możliwości zniwelowania powstałych już patologicznych zmian. Natomiast można zahamować proces zwyrodnieniowy i złagodzić dolegliwości bólowych. Jednym z elementów leczenia może być masaż oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Niekiedy, gdy dzioby kostne są bardzo duże, stosuje się leczenie operacyjne – podczas zabiegu chirurgicznego narośla są usuwane. W przypadku osteofitów istotna jest profilaktyka. Osoby, które chcą uniknąć tego typu problemów zdrowotnych, powinny dbać o codzienną aktywność fizyczną, wskazane jest pływanie, jazda na rowerze, joga. Istotne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, aby dodatkowo nie obciążać stawów. Warto stosować dietę obfitującą w białko, wapń, witaminę D i witaminy z grupy B. 

TRU+ – Stymulacja prądami TENS 

TRU+ to nowość na rynku urządzeń uśmierzających ból. Działanie urządzenia opiera się na metodzie TENS (Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation) o potwierdzonym klinicznie działaniu. Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to metoda leczenia zespołów bólowych stosowana przez najlepszych fizjoterapeutów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. TRU+ pozwala złagodzić uciążliwy ból bez konieczności stosowania leków, które mogą obciążać organizm. Elektrostymulator przeciwbólowy to metoda niefarmakologiczna w porównaniu dla tabletek przeciwbólowych – z urządzenia możemy korzystać w wygodny sposób w domu, co jest szczególnie komfortowym rozwiązaniem dla osób starszych o ograniczonej mobilności. TRU+ dobrze radzi sobie z bólem bez obciążania organizmu. Już jedna 30-minutowa sesja zmniejsza odczucia bólowe na długie godziny, przywracając spokój i dobry nastrój. To specjalistyczne urządzenie medyczne jest bardzo intuicyjne w obsłudze. Intensywność terapii można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, korzystając z 30 poziomów intensywności impulsów –  zapobiega to przekroczeniu progu bólowego. TRU+ łagodzi nie tylko nawracający ból pleców, ale i bóle związane z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym, rwą kulszową, czy lumbago.

Podsumowując, osteofity kręgosłupa dają różne objawy – najbardziej dokuczliwym z nich  jest ból. TRU+ to nieinwazyjna metoda łagodzenia bólu dostępna dla każdego, kto chce zredukować nieprzyjemne odczucia bólowe w rejonie pleców. Warto pamiętać, że osteofity na kręgosłupie wymagają konsultacji medycznej – im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym