Go to content
Twój koszyk

Podczas urlopu z rodziną rozbolały Cię plecy? Sprawdź, jak radzić sobie z bólem

Rodzinny urlop to okazja do wspólnego spędzania czasu z bliskimi, oderwania się od obowiązków, trosk życia codziennego a także dania się porwać beztroskiej atmosferze. Jednak nawet najpiękniejszy urlop może zostać zakłócony przez pojawiający się z niewiadomego powodu ból pleców. Nieprzyjemne dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą odebrać radość z przygód, zwiedzania i zabaw z najbliższymi. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa podczas urlopu poza domem? Sprawdź!

Jak uniknąć bólu pleców w podróży? Praktyczne wskazówki

Jedną z częstszych przyczyn przykrych dolegliwości ze strony kręgosłupa na wakacjach jest długa i męcząca podróż wybranym środkiem transportu. Dlatego w miarę możliwości w czasie podróży powinno się robić regularne przerwy, aby się nieco poruszać i porozciągać. Oprócz tego ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Można też zabrać ze sobą w podróż specjalnie wyprofilowane poduszki, które zapewnią wygodę i odciążą kręgosłup.

Znaczenie aktywności fizycznej na rodzinnym urlopie

Podczas urlopu warto pamiętać o tym, jak ważny dla zdrowia naszego kręgosłupa jest ruch. Zachęcanie całej rodziny do aktywności fizycznej nie tylko pozytywnie wpłynie na układ ruchu, ale również pozwoli umocnić rodzinne więzi i stworzyć wspólne wspomnienia.

W kontekście regularnego ruchu na wakacjach ważna jest odpowiednia organizacja dnia, aby równoważyć czas aktywności z czasem relaksu. Przedstawiamy kilka propozycji aktywności, które pomogą utrzymać zdrowie pleców i pozwolą zaangażować całą rodzinę:

  • spacerowanie,
  • wycieczki rowerowe,
  • gry zespołowe,
  • pływanie.

Oprócz tego warto codziennie znaleźć chwilę na wykonywanie krótkich ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie kręgosłupa. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, aby unikać przeciążenia poprzez dostosowanie intensywności aktywności do kondycji.

Ogólnodostępne sposoby na ból pleców na wakacjach

Jest wiele prostych technik i działań, które można wdrożyć samodzielnie, gdy tylko zaczną dokuczać nam plecy. Wypróbować warto przede wszystkim:

  • w zależności od rodzaju bólu stosowanie zimnych okładów w ciągu pierwszych 48 godzin (aby zredukować stan zapalny), a następnie ciepłych okładów lub kąpieli (aby rozluźnić mięśnie),
  • stosowanie doustnych lub do stosowania na skórę leków przeciwbólowych (tabletek, maści, żeli, plastrów etc.),
  • robienie ćwiczeń oddechowych oraz stosowanie technik relaksacyjnych (medytacja, głębokie oddychanie) celem zmniejszenia napięcia mięśniowego,
  • delikatne masowanie obszarów bólu celem rozluźnienia napiętych mięśni i poprawy krążenia krwi.

Nawracające bóle pleców – co warto zabrać ze sobą w podróż?

Jeśli ból kręgosłupa jest stale obecny w naszym życiu, podczas pakowania się na wakacje do walizki warto zabrać zestaw na ból pleców TRU+. Jest to wyrób medyczny w postaci elektrod, które podobnie jak specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych emitują fale TENS. Metoda TENS polega na przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów. Impulsy o niskim natężeniu blokują sygnał bólowy przesyłany do mózgu.

Zestaw TRU+ jest niezwykle prosty w obsłudze. Możesz zabrać go wszędzie ze sobą i używać nawet podczas wycieczek, zwiedzania czy odpoczynku. To niepozorne urządzenie już w 30 minut przynosi ulgę w bólu pleców nawet na kilka godzin! Wystarczy jedynie przykleić je do pleców w bolesnym obszarze i ustawić poziom intensywności (1 z 30).

Z myślą o osobach cierpiących z powodu bólu górnych partii kręgosłupa powstał TRU na kark i szyję. Urządzenie to działa dokładnie na tej samej zasadzie i w ten sam sposób co TRU+, jednak nakleja się je bezpośrednio na kark. Jedna elektroda w obu przypadkach wystarcza na ok. 20-30 aplikacji.

Urządzenie TRU+ nie zajmie dużo miejsca w bagażu, a może okazać się niezastąpione podczas walki z bólem pleców na urlopie.

Zdjęcie: Adobe Stock

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym