Go to content
Twój koszyk

Stres i ból pleców związany z powrotem do pracy po wakacjach – techniki relaksacyjne dla zdrowia kręgosłupa i sposoby radzenia sobie z bólem

Powrót do pracy po okresie wakacyjnym to czas, który może być dla wielu osób wyzwaniem zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Po upragnionym wypoczynku trzeba stawić czoło codziennym obowiązkom zawodowym, co często wiąże się z narastającym stresem. Psychiczna presja może być jedną z przyczyn bólu pleców. W tym artykule przyjrzymy się związkowi między stresem a dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Omówimy także różne techniki relaksacyjne mogące pomóc w radzeniu sobie ze stresem, a także strategie zapobiegania i łagodzenia bólu pleców.

Czy stres może powodować ból pleców?

Gdy pojawi się ból kręgosłupa, przyczyn takiego stanu najczęściej doszukujemy się w ciągłym siedzeniu, mocnym treningu czy nieprawidłowym podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Niekiedy jednak po przeanalizowaniu swoich ostatnich dni okazuje się, że żadna z tych rzeczy nie miała miejsca. Wtedy warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt naszego życia mogący mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a mianowicie stres.

Kiedy doświadczamy stresu, nasze ciało często reaguje na niego na różne sposoby, w tym poprzez napięcie mięśni. Długotrwałe napięcie mięśni kręgosłupa, zwłaszcza w okolicach szyi i ramion, ale też w dolnych odcinkach, może prowadzić do bólu. To jeszcze nie wszystko. Stres wpływa też na układ krążenia, co z kolei może prowadzić do ograniczonego dopływu krwi do mięśni i tkanek pleców. Wtedy pojawia się uczucie sztywności i bólu.

Techniki relaksacyjne dla zdrowia kręgosłupa

Dla osób zabieganych, żyjących w ciągłym stresie i pod nieustanną presją techniki relaksacyjne mogą okazać się cennym narzędziem przede wszystkim w walce ze stresem, a przy okazji w zapobieganiu bólom pleców. Do popularnych należą:

  • medytacja – pozwala na chwilę oderwać się od codziennego zgiełku i skupić na oddechu oraz ciele. Regularna medytacja może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni pleców i zmniejszeniu stresu;
  • głębokie oddychanie – umożliwia rozluźnienie spiętych mięśni kręgosłupa poprzez kontrolowane i spokojne oddychanie. Dodatkowo poprawia krążenie krwi i dostarcza więcej tlenu do tkanek, w tym mięśni pleców;
  • joga – to zestaw ćwiczeń i pozycji ciała, które pozwalają na rozciąganie mięśni, wzmocnienie mięśni kręgosłupa i poprawę elastyczności całego ciała. Regularne praktykowanie jogi może pomóc w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego;
  • aromaterapia – korzystanie z olejków eterycznych, np. z lawendy lub mięty, może pomóc w relaksacji i zmniejszeniu stresu, co z kolei wpływa korzystnie na mięśnie pleców;
  • masaż terapeutyczny – profesjonalny masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni pleców i zmniejszeniu bólu.

Uwolnić myśli, odpocząć i zrelaksować się może pomóc nam też hobby. Dobrze jest zatem znaleźć sobie jakieś satysfakcjonujące zajęcie i każdego dnia wygospodarować czas tylko dla siebie na jego realizację.

Co na ból pleców przez stres?

Życie w chronicznym stresie może w pośredni sposób doprowadzić do rozwoju przewlekłego bólu kręgosłupa. Można spróbować go zwalczyć, stosując TRU+, czyli niewielkie urządzenie, które przykleja się na plecy w miejscu bólu, a ono wysyła do naszego mózgu fale blokujące sygnały bólowe. Wykorzystuje metodę TENS, której skuteczność została klinicznie potwierdzona.

TRU+ pomaga łagodzić bóle związane z napięciem mięśniowym w dolnych odcinkach kręgosłupa. Na górne partie pleców odpowiedni jest zestaw TRU na kark i szyję. Oba urządzenia działają w ten sam sposób, różni je jedynie kształt.

Największą zaletą stosowania TRU+ jest ulga w bólu już w ciągu 30 minut i to nawet na kilka godzin. Urządzenie jest proste w obsłudze, nie zajmuje dużo miejsca i można je używać nawet poza domem. Jedna elektroda wystarcza na ok. 20-30 aplikacji.

Korzystanie z urządzeń TRU polecane jest zwłaszcza osobom, które nie mają czasu na wizytę u fizjoterapeuty lub z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na leczniczy masaż. Metodę TENS bowiem od lat stosuje się w gabinetach fizjoterapii, a dzięki tego typu sprzętom można przeprowadzić zabieg z jej wykorzystaniem samodzielnie w domu.

Zdjęcie: Adobe Stock

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym