Go to content
Twój koszyk

Wypadnięcie dysku – objawy, leczenie, ćwiczenia. Odkryj TRU+

wypadniecie dysku

Wypadnięcie dysku to powszechna, a przy tym bardzo bolesna dolegliwość. Coraz częściej określa się ją mianem choroby cywilizacyjnej. Wynika to z tego, że wysunięcie dysku pojawia się w wyniku przeciążenia kręgosłupa związanego z nieprawidłowym trybem życia np. długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Wypadnięcie dysku z racji swojej bolesności utrudnia codzienne funkcjonowanie. To, dlatego po zaobserwowaniu u siebie jego objawów, należy jak najszybciej podjąć leczenie, a także wdrożyć profilaktykę. W prowadzeniu domowych kuracji pomoże TRU+. Jak on może pomóc na ból czy wyeliminuje go całkowicie?

Na czym polega wypadnięcie dysku?

Aby zrozumieć przyczynę wypadnięcia dysku, należy wiedzieć, jak funkcjonuje dysk kręgosłupa. Podstawową informacją jest to, że kręgosłup człowieka składa się z dysków, inaczej nazywanych krążkami. Ich zadaniem jest amortyzować obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup. Każdy dysk międzykręgowy składa się z półpłynnego jądra miażdżystego, zmieniającego swój kształt pod wpływem ruchów. Do przesunięcia dysku dochodzi w momencie, kiedy jądro dysku między krążkowego wysuwa się. Zmiana jego położenia wiąże się z wysunięciem poza przestrzeń międzykręgową w konkretnego odcinka kręgosłupa. W efekcie pojawia się ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy odchodzące od rdzenia. To właśnie wywołuje silny ból. Przyczyn przesunięcia dysku może być kilka. Jako te najważniejsze wymienia się:

 • urazy kręgosłupa,
 • intensywną pracę fizyczną lub treningi,
 • siedzący tryb życia,
 • całkowity brak aktywności fizycznej,
 • nadwagę i otyłość,
 • wrodzone wady kręgosłupa,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • nieprawidłowości w budowie kanału kręgowego.

Bez względu na to, z jakiej przyczyny dochodzi do przesunięcia dysku międzykręgowego, konieczne jest szybkie działanie. Ma ono na celu wyeliminować dotkliwy ból. Oprócz standardowych leków pomóc w tym może również TRU+ emitujący fale TENS, a także inne metody fizykoterapii.

Uszkodzony dysk: objawy

Przesunięcie dysku przede wszystkim wiąże się z bólem. Pojawia się on przy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinkach. Oprócz niego może pojawić się szereg innych symptomów o różnej intensywności. Charakter objawów zależy przede wszystkim od poziomu kręgosłupa, na którym doszło do wypadnięcia dysku oraz od tego, jakie struktury jądro miażdżyste uciska. Medycyna może jednak wskazać objawy wypadnięcia dysku, które pojawiają się najczęściej. Należy do nich:

 • ból kręgosłupa o zróżnicowanym nasileniu;
 • promieniowanie bólu do sąsiednich bądź odległych struktur;
 • odczucia nietypowe takie jak drętwienie, mrowienie;
 • zaburzenia czucia;
 • podwyższone napięcie struktur mięśniowych;
 • czasami występujące skurcze mięśniowe;
 • w zależności od poziomu: rwa kulszowa, rwa ramienna;
 • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
 • znaczne ograniczenie sprawności;
 • zmiana ułożenia ciała spowodowana ucieczką od bólu;
 • zniesienie ruchów na poziomie kręgosłupa (zgięcie, wyprost, rotacja);
 • zaniki mięśniowe wynikające z nieczynności;
 • sztywność mięśniowa;
 • osłabienie mięśniowe;
 • w przypadku wypadnięcia dysku w odcinku szyjnym często występują bóle głowy, migreny, zawroty głowy;
 • w przypadku wypadnięcia dysku w odcinku piersiowym ból opasujący aż do klatki piersiowej, bóle międzyżebrowe, międzyłopatkowe.

Należy tu nadmienić, że objawy wypadnięcia dysku są niezwykle charakterystyczne i trudno je przegapić. Ból znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet może unieruchomić. Kiedy się on pojawia, konieczne jest udanie się do lekarza. W czasie diagnostyki lekarz powinien nie tylko przeprowadzić wywiad, ale także zlecić wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. W niektórych przypadkach konieczna będzie też tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Wypadnięcie dysku: leczenie

Wypadający dysk leczy się wieloetapowo. W pierwszej fazie głównym zaleceniem jest odciążenie kręgosłupa. Lekarz zaleca więc odpoczynek i nieprzeciążanie się. Aby zniwelować ból, pacjentowi przepisywane są również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto jednak pamiętać, że ból przy wysunięciu dysku można zlikwidować nie tylko farmaceutykami. Już w pierwszym etapie zalecana jest fizykoterapia obejmująca ćwiczenia, masaże, terapię ciepłem i zimnem. W leczeniu bólu sprawdza się także elektrostymulacja. Jej zadaniem jest ulga w bólu. Fale TENS w niektórych przypadkach mogą być o wiele skuteczniejsze niż leki czy miejscowe maści. Wynika to z tego, że blokują impulsy bólowe. W domowych warunkach z dobroczynnego działania fal TENS można skorzystać sięgając po elektrostymulator przeciwbólowy TRU plus. Jest to urządzenie przeznaczone do samodzielnego użytku. TRU+ przykleja się na bolące miejsce na ciele i ustawiając odpowiedni poziom jego pracy, poddaje szybkiej kuracji przeciwbólowej. Efekty działania elektrostymulacji odczuwa się bezpośrednio po zabiegu, a co ważniejsze – utrzymują się one do kilku godzin.

Wypadnięcie dysku: ćwiczenia

Elektrostymulację przy wysunięciu dysku zawsze należy łączyć z rehabilitacją. Ta opiera się na odpowiednich ćwiczeniach. Ich plan i zakres powinien ułożyć specjalista. Dobrze, jeśli w pierwszej fazie rehabilitacja odbywa się pod jego okiem. Dzięki temu można uniknąć podstawowych błędów. Ćwiczenia na wypadnięty dysk to przede wszystkim te wzmacniające mięśnie grzbietowe. W rehabilitacji dysku kręgosłupa zastosowanie ma również metoda McKenziego.  Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, trzeba je wykonywać regularnie przez 2-3 tygodnie.

Wypadnięcie dysku: operacja

Ostatecznością w leczeniu przepukliny kręgosłupowej jest operacja. Przeprowadza się ją, jeśli przesuwanie się dysku jest nawracającym problemem. Operacja na wypadający dysk polega na usunięciu niewielkiego fragmentu jądra miażdżystego. Współcześnie zabieg wykonuje się przy użyciu techniki mikrochirurgicznej, dzięki czemu nie jest inwazyjny i niebezpieczny. Technika ta eliminuje również rekonwalescencje do minimum. Pobyt w szpitalu trwa do 3 dni, a pacjent już na drugi dzień po zabiegu może samodzielnie chodzić.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym